APS- Arena

Active protection system
Ruský hard-kill prvek aktivní ochrany tanků

Sovětské hard-kill aktivní protiopatření pro tanky - Arena APS byl vyvíjen sověty v 80. letech a do výzbroje zaveden 1992. Odhalen veřejnosti byl systém teprve 1997. 2001 byl modernizován a v ruských tancích je používán dodnes. Existuje také jeho exportní verze Arena-E. Arena je dalším vývojovým stupněm systému Drozd a Štora. Byly jí vybavovány tanky T-72 a T-80.

Systém Arena využívá milimetrového radaru v šesti oddělených panelech montovaných dokola věže tanku. Má centrální výpočetní jednotku a 32 prvků protiopatření. Systém úhlově pokrývá 220 až 270° zpředu tanku, zadek pokryt není.

Radar detekuje hrozby přilétající rychlostmi 70 až 700 metrů za sekundu do okruhu 50 m od tanku. Protiopatření jsou vystřelována na vzdálenost 4-10 m.

Protiopatření představuje 5 kg těžká kazeta naplněná kovovými fragmenty s roznětkou a trhavinou, která je vcelku vystřelována do vzduchu ve směru přilétající hrozby. Tam detonuje nálož a 400 střepin je řízeně hnáno výbuchem vůči ohrožující řízené střele. Pravděpodobnost jejího zničení je uváděna na 55%. Arena má vysokou nebezpečnost jako vedlejší účinek a může být proto použita jen na silně pancéřovaných vozidlech (tancích a vozidlech BMP-3). Účinná je pouze proti protitankovým řízeným střelám.

Arena-3 z roku 2013 je dalším vylepšením poskytujícím ochranu i dozadu. Jeden blok může zničit maximálně osm hrozeb, než musí být vyměněn. Má rozsah výškových úhlů 20° až -6° a reakční čas 300 milisekund.

Systém váží 1100 kg a má příkon 1 kW.

Zdroje

https://below-the-turret-ring.blogspot.com/search?q=arena

https://en.wikipedia.org/wiki/Arena_%28countermeasure%29

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zlo triumfuje, když slušní lidé mlčí.
neznámý válečný veterán