Aleksandar

Self-Propelled Artillery System
Srbská samohybná houfnice

Program srbské 155 mm houfnice Aleksandar byl spuštěn 2017. Aleksandar je pokračováním slovutné houfnice Nora B52.

Zbraní je houfnice ráže 155 mm s hlavní v délce 52 ráží. Houfnice má plně automatické nabíjení, které samostatně vybírá ze všech typů NATO munice. Má schopnost MRSI čtyř, dovede tedy současně zasáhnout cíl až čtyřmi následně vypálenými projektily. Ustálená rychlost palby činí šest výstřelů za minutu. Standardní střelivo má dostřel 25 km, vylepšené 32 km a maximální dostřel s tuzemsky vyvinutým srbským VLAP střelivem činí 52 km (vyvinutým pro houfnici B-52 Nora).

Aleksandar dokáže střílet oběma směry vzhledem k orientaci vozidla, což ho činí unikátním. Podobně jako Nora, vyskytuje se i Aleksandar ve dvou variantách podle objemu komory se lišících. Nadstandardní varianta má objem 25 l a ta právě dovoluje použití speciálního VLAP střeliva. Srbské VLAP střelivo je posíleno technologiemi base-bleed a rocket assisted (HE ERFB RA/BB).

Pojezdová část je tvořena náklaďákem Kamaz 8x8 s přeplňovaným vznětovým motorem o výkonu 400 koňů. Ten celému stroji propůjčuje maximální rychlost 90 km/h a dojezd 500 km. Vůz může překračovat příkopy do šířky 1,6 m a brodit se vodou do 1,1 m hloubky. Houfnice je operována klasickou posádkou tří členů ve slabě pancéřované kabině. Při střelbě využívá čtyři výklopné stabilizátory.

Zdroje

https://www.army-technology.com/projects/aleksandar-self-propelled-artillery/

http://www.army-guide.com/eng/product.php?prodID=5806&printmode=1

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nouze je matkou tvořivosti.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren