hlavňové
dělostřelectvo
SPG(h) :: Graf
raketové
dělostřelectvo
MLRS :: Hodnocení
houfnic :: Hodnocení
raketometů
Alas, Ralas 175mm
Advanced (long-range) light attack missile system
Srbský protipancéřový raketový systém dlouhého dosahu
Srbská zbrojní společnost Yugoimport odhalila roku 2017 svoje nové protitankové řízené střely Ralas, jež jsou nástupcem systému Alas (Advanced Light Attack System). Rakety Alas mají dosah 35 km a k cíli jsou naváděný vláknovou optikou, aby ničily tanky a opevnění. Rakety Alas jsou dvoustupňové, po urychlovací fázi letu s raketovým motorem zapínají proudový motor. Raketomet systému Alas je z poslední doby znám vystupujíc třeba na arabském vozidle Nimr Hafeet 6×6.
A právě se společností z arabských emirátů Emirates Advanced Research and Technology Holding srbský Yugoimport vyvinul protilodní variantu řízené střely - Ralas. Ralas se však odlišuje pohonem rakety, který spočívá jedině na raketové motoru. Rakety Ralas jsou výkonnější, tudíž delší, jedna váží 67 kg a je dlouhá 2,46 m. Alas i Ralas mají přitom stejnou ráži 175 mm a bohužel se neobejdou bez povinného minimálního dosahu 3 km. Mírně se liší stabilizačními křidélky a tedy schopnosti provádět manévry, jejich rychlost v 2. fázi letu je mezi 120 a 150 m/s.
Je zde více způsobů navedení: Hlavice s infračerveným seekerem se orientuje podle kontrastu na tepelném obrazu cíle. Hlavice s televizním naváděním se naviguje korelačním algoritmem, kdy porovnává obraz viděný za svého letu s předem získaným obrazem cíle. Let rakety byl před odpalem naplánován, raketa musím proletět několika waypointy užitím inerciální a satelitní navigace. Poslední waypoint definuje obraz cíle, na který se raketa v terminální fázi letu navede posledních 2-3 km před cílem.
Data z kamery rakety o cíli a zpětná data upravující trajektorii letu však nejsou posílána rádiovým data linkem, nýbrž optickým vláknem, které raketa táhne za sebou. Tento zdánlivě starodobý přístup k navádění je použit záměrně, protože při podávání informací optickým kabelem se systém zcela vyhne elektromagnetickému rušení nepřítelem. Pokud raketa z nějakého důvodu za letu ztratí cíl, může být pomocí waypointů opět navedena na správnou trajektorii. Kvůli takto sofistikované naváděcí soustavě raketa nemá moc místa pro bojovou náplň, takže její bojová hlavice váží jen 10,5 kg. Bojovou náplní je tandemová nálož formující projektil tvořený explozí a díky němu má raketa přece nečekanou průraznost (průpalnost) 1000 mm homogenní oceli, což je velmi slušná hodnota.
Velmi zajímavé je pozemní řešení raketometu Ralas namontovaného na novém balkánském 8kolovém pěchotním vozidle Lazar 3.
Zdroj
https://www.edrmagazine.eu/idex-2019-yugoimport-from-alas-to-ralas
https://en.wikipedia.org/wiki/ALAS_(missile)
hlavňové
dělostřelectvo
SPG(h) :: Graf
raketové
dělostřelectvo
MLRS :: Hodnocení
houfnic :: Hodnocení
raketometů