Alakran

Light Mortar Carrier
Španělský lehký minomet

Španělská armáda, podobně jako více evropských zemí, dnes prochází modernizačním programem, takže do 2035 chce mít celý arzenál maximálně moderní a schopen čelit hrozbám budoucnosti na dlouhá desetiletí dopředu, podobně jako třeba Francie či Německo. A jejich samohybný minomet je zrovna jeden z příkladů, kdy Španělé nasazují laťku pěkně vysoko.

2019 byl představen lehký minomet Alakran, nesený lehkým terénním autem a vyskytující se ve dvou variantách 81 mm nebo 120 mm minometu. Za jeho vývojem stojí španělská New Technologies Global Systems.

Alakran přistupuje k řešení minometu tak, že auto ho pouze vodorovně transportuje. Pro střelbu se zbraň vyklopí ven a ložiště je opřené o zem. Tím je o energii zpětných rázů postaráno levně a účinně. Celý komplet je pak o mnoho lehčí, protože každý dělostřelec nám řekne, že kolem kompenzace zpětného rázu podvozkem je celá věda a že podvozek musí být při střelbě zdvižen nad zem a stejně se tím auto strašně poškozuje a stejně vlastně řešení bez kompromisů neexistuje.

Vyklápění minometu z vozu je operováno silou vozidla, pomocí elektro-pneumatického mechanismu. Veškeré mířící a polohovací děje probíhají strojově, lidský operátor je pouze potvrzuje a koriguje. Odchylka v míření je pod dvě tisíciny radiánu, což si dost těžko představíme, ale odborníci to považují za super hodnotu obzvláště pro minomet. Digitální systém řízení palby Alakranu mimo jiné zohledňuje i data z vlastního geografického informačního systému (interaktivní mapy).

A dokonce jako jeden z mála minometů dovoluje pálit v módu MRSI, tedy umožňuje současný zásah více následně vystřelenými projektily. To je největší trhák u dělostřelectva dneška, protože dovoluje násobit účinek třeba až šesti výstřelů v jediném zásahu a tím pádem ještě bez varování výstřely předchozími. To je běžné u houfnic, ale už ne u minometů.

Další unikátní vlastností Alakranu je úžasná reakční hbitost. Na sestavení od jízdy ke střelbě je zapotřebí méně než půl minuty času a ke změně pozice po vypálení rány jsou potřeba pouhé sekundy! Prakticky ihned, co je ložiště minometu zdviženo nad zem, může řidič šlápnout na plyn.

Dostřel 120 mm střeliva je slušných 8 km a rychlost střelby první dávky také velmi slušných 12 ran v minutě a poté čtyři v minutě dlouhou ustálenou palbou.

Pojezdovou část Alakranu tvoří španělské Humvee, tedy vozidlo Uro Vamtac. Každý vůz si veze zásobu střeliva na 52 ran. Pro menší ráži minometu 81 mm lze jako nosič použít vozidla Toyota Landcruiser nebo Santana Anibal.

Pro svoji nízkou hmotnost i velikost je systém přepravitelný helikoptérami.

Zdroje

https://www.joint-forces.com/defence-equipment-news/23939-spanish-alakran-light-mortar-carrier

https://militaryleak.com/2018/11/13/ntgs-alakran-mortar-carrier-system/

Portál vojenských technologií,
nejnovější přírůstky:

Bojové vozidlo pěchoty (IFV / ICV / AFV / APC)

APS- Arena
Přetlakový systém CBRN ochrany
APS- Rheinmetall ADS
STANAG 4569
Adaptiv

Samohybné dělostřelectvo (SPG / MLRS)

Jobaria JDS MCL
Dělostřelecký lokátor radar
PULS
DF-12 / M20
Khan MCL

Bojové vrtulníky

Stub wing, Hardpoint, Pylon, závěsník, raketnice, pumovnice
HIRSS - Potlačení infračervené stopy vrtulníků
Fenestron - krytý ocasní rotor
Semi-active radar homing (SARH)
LANTIRN

Systémy protivzdušné obrany (AA)

Porcupine
Hypersonická zbraň "kluzák"
High energy laser (HEL)
Peresvet
MANPADS - Ručně odpalované protiletecké systémy

Tanky a protitankové technologie (MBT / LT / AT)

Plynová turbína
Vícepalivovost
NAMICA / Sarath
Leclerc XLR
T-90 MS / SM

Průzkumná vozidla a lehké transportéry personálu

Pojmy a technologie války

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Ačkoli budoucnost se zdá daleko, začíná právě dnes.
Civilization 6