Al Mared (KADDB)

8x8 IFV armoured vehicle
Jordánské kolové bojové vozidlo pěchoty

Jordánský státní podnik KADDB, King Abdullah II Design and Development Bureau, přišel 2018 s novým osmikolovým bojovým vozidlem Al Mared. Pro nás není bez zajímavosti, že používá podvozek Tatra.

Celoocelové tělo poskytuje posádce ochranu na úrovni STANAG 4569 Level 3, tedy proti průbojné munici 7.62×51mm z 30 metrů. Balistická ochrana je vystupňovatelná až na level 4. Taktéž podlaha tvaru V je pancéřovaná a ochrání posádku před výbuchem miny do ekvivalentu 8 kg TNT. Al Mared byl představen ve dvou variantách jako čistě transportér a jako bojové vozidlo (IFV) s věží Scimitar pro 30 mm nebo 76 mm kanón a 12,7 mm kulomet.

Nutnou obsluhu tvoří dva řidiči a prostor pro výsadek pojme 8 vojáků. Výsadek má k dispozici tři malá neprůstřelná okna a tři střílny pro ruční zbraně. Vzadu je vozidlem operovaná vyloďovací rampa.

Al Mared je poháněn vznětovým motorem o výkonu 420 koňů spřaženým s osmistupňovou automatickou převodovkou.

Jak vidno i podle grafiky pouze z výstav, Jordánci jsou skoupí na slovo a své údaje si velmi chrání. Musíme se spokojit je s tímto málem, protože ani zahraniční servery neposkytují údajů více.

Specifikace

Hmotnost 25 t; délka 8 m; posádka 2+8; rychlost 110 km/h; dojezd 600 km;

Zdroje

Oficiální:
https://www.kaddb.com/viewproducts/1167/Al-MARED

https://www.edrmagazine.eu/jmss-introduces-the-new-al-mared-8x8

https://www.armyrecognition.com/sofex_2018_official_online_show_daily_news/kaddb_from_jordan_unveils_new_al-mared_8x8_armored_vehicle_at_sofex_2018.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Mít největší kladivo neznamená trefit každý hřebík.
Obama