Al-Fahd

Armoured fighting vehicle
Arabské obrněné pěchotní vozidlo

Al-Fahd je prvním bojovým vozidlem pěchoty originálně vyvinutým v Saudské Arábii. Za projekt byla zodpovědna Abdallah Al Faris Heavy Industries Company a vyvinula vozidlo rovnou ve třech specializovanějších variantách: Spíše jako transportér pěchoty, spíše jako bojové vozidlo a spíše jako průzkumné vozidlo.

Všechny varianty sdílí stejný pojezdový základ: 8 kol, zavěšení a převodovku. Varianty se ale již liší v použitém motoru a v jeho umístění.

Zavěšení vozidla je hydropneumatické, což se stalo typickým pro mnohá arabská vozidla (Emiráty, Saúdové). Umožňuje to tu nejhladší jízdu silně nerovným terénem, což zřejmě ty písečné duny vyžadují (nebo co). Umožňuje to rovněž ručně volit výšku jízdy mezi 15 až 45 cm nad zemí (světlá výška).

Ne všechny varianty jsou obojživelné a tedy vybaveny vodními pohonnými tryskami. Vybavení vozidla je vůbec dost proměnlivé a je sestavováno na míru až té armádě, která si ho zakoupí. 

Korba, pancíř a konstrukce jsou z vysoce odolné oceli a jejich ochrana je navržena tak, aby vozidlo ustálo zásahy 14,5 mm munice zpředu a 7,62 mm střeliva po stranách. Vnitřní prostor je chráněn protitříštivou tkaninou, která má zachytávat vnitřní střepiny pancíře v případě průstřelů.

Výzbroj se kompletně liší podle přání zákazníka, ale vozidlo je připraveno nést cokoli až do hmotnosti 40 mm kanónu a dokonce nízkotlaké 105 mm dělo. 

Al Fahd je určen pro čtyřčlennou posádku obsluhy přičemž varianta transportéru pojme dokonce ještě 11 vojáků výsadku.

Pohonnou jednotkou je německý motor Deutz taktéž s převodovkou ZF z Passau. Ručička tachometru se vyšplhá nejvýše na 90 km/h, což s jedenáctičlenným výsadkem dozajista není špatné a takto urazí 600 km maximálního dojezdu.

Takto vozidlo vyjíždělo ze Saudskoarabské továrny roku 1998. Dnes je kromě Arábie ve výzbroji ještě Libanonu, Kuvajtu a Pakistánu. Vozidlo již není nejmladší a proto je využito jenom jako záložní, protože bohaté ropné státy využívají arabská vozidla nejnovější a výkonnější, kterých je kupodivu dost, z nich nejlepší je Enigma.

Zdroj

https://www.army-technology.com/projects/al_fahd/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Vítězství má tisíc otců, porážka je vždy sirotkem.
americké přísloví