Agrab

Mobile Mortar System
Arabskoemirátský samohybný těžký minomet

RG-31 MMS / AGRAB je 120 mm samohybným minometem Spojených Arabských emirátů montovaným na obrněném vozidlu RG-31 Nyala. Agrab neboli Štír je vyvíjen firmou IGG v Emirátech. Jeho cílem je nabídnout devastující přesnou palbu na dlouhou vzdálenost. Samotný zbraňový systém, tedy minomet, nese název SRAMS (Super Rapid Advanced Mortar System).

O nabíjení se starají dva revolverové zásobníky operované vozidlem. Vozidlo s sebou veze zásobu 46 min. Je zde pomocný zdroj energie, který pohání polohování minometu a systém řízení palby.

Systém je vybaven hybridním navigačním systémem FIN3110, který pro přesnou navigaci kombinuje data z GPS a data inerciální. Řízení palby probíhá pomocí jednoho velkého multifunkčního displeje. SŘP Arachnida dovede spočítat ideální trajektorii pro pět typů min: Tříštivotrhavé, dvojspektrální kouřové clony, osvětlovací, infračerveně ozařovací a kazetové.

Vozidlo RG-31 jihoafrické výroby je verze Mk5 a v Emirátech nese označení Armoured Utility Vehicle (AUV). Je do jisté míry pancéřováno vůči účinkům pozemních min a má maximální hmotnost 14 tun.

Řídí ho posádka tří lidských operátorů. Systém dovede vypálit v čase pod jednu minutu od jízdy a být zpětně sestaven k jízdě za půl minuty. Agrab dosahuje na silnici maximální rychlosti 90 km/h a 40 km/h udržuje v terénu. Dojezd vozidla je 800 km. Pro vlastní ochranu má na střeše čtyři tuby 81 mm zadýmovacích granátometů.

Balistická ochrana vozidla je na úrovni STANAG 4569 level 2 pro posádku a level 1 okolo motoru. Mělo by tedy ochránit posádku proti střelbě z Kalachu z 30 metrů. Ochrana podvozku proti minám je však na neuvěřitelné síle ekvivalentu 14 kg TNT! K vozidlu se udává obsah nádrže 260 l a 40 litrů pitné vody. Systém může pracovat v teplotním rozsahu od -20°C do +65°C. Kruhová odchylka od cíle ve vzdálenosti maximálního dostřelu je 10 m při GPS navádění střeliva, jinak 25 m.

Zdroje

https://defence.pk/pdf/threads/uae-120-mm-self-propelled-mortar-system-rg-31-mms-agrab.531713/

http://www.army-guide.com/eng/product4037.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Uplatňování vynálezů je zápas s hloupostí, závistí, skrývanou zlobou a bojem se setrvačností.
Rudolf Diesel