APS- Afganit

Afganit
Active protection system (APS)
Ruský systém aktivní ochrany

Systém detekuje přilétající projektily svým radarem a ničí je vlastními fragmentačními projektily. Jde tedy o kombinaci soft-kill a hard-kill protiopatření a je dalším vývojem systému Drozd.

Jde o komplexní řešení souhry AESA radaru, ultrafialových čidel, počítače a vrhače k tomu určených projektilů, jejichž fragmenty ničí projektily příchozí. Dosavadní systémy jako Trophy, Arena a Drozd byly efektivní v ničení přilétajících hrozeb v podobě řízené tankové munice a raket. Pokud lze věřit ruskému tvrzení, tak od 2016 je prý možno takto ničit i přilétající kinetické průbojníky s vodícími pouzdry (APFSDS), které spočívají v tenké těžké kovové tyči letící obří rychlostí 1500 až 2000 m/s.

Afganit sestává z 10 kontejnerů, pět po každé straně tanku pod základnou věže tanku. UV senzory detekují fotony v UV spektru ze stopy ionizovaného vzduchu, které za sebou nechává přilétající projektil. Počítač odhadne jeho rychlost a trajektorii.

V současnosti jsou systémem Afganit chráněny tanky T-14 a pěchotní vozidla T-15, Kurganets-25 a Bumerang.

Dostupné informace jsou jen na úrovni obecného principu, nejspíše přemrštěného a nelze očekávat, že skutečnost je nějak lepší než u západních ekvivalentů.

Zdroje

https://www.armyrecognition.com/weapons_defence_industry_military_technology_uk/analysis_russian_afganit_active_protection_system_is_able_to_intercept_uranium_tank_ammunition_tass_11012163.html

https://below-the-turret-ring.blogspot.com/2017/01/hardkill-aps-overview.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nedbalost je matkou neschopnosti.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren