1. DC
  2. Portál vojenských technologií
  3. IFV / APC TECH

Adaptiv

Princip nejblíže optické kamufláži budoucnosti

Princip optické kamufláže známý z živočišné říše od chobotnic nedá vojenským vývojářům už drahný čas spát. Chtěl by ho každý, avšak první prototypy z experimentálních dílen lezoucí narážejí na značné technické problémy, s kterými si člověk a jeho technika prostě neporadí, přitom živá příroda to dokázala vyřešit hravě.

V současnosti je skutečnému řešení optické kamufláže nejblíže švédská divize BAE Systems se svojí technologií Adaptiv. Tímto potahem jako kůží plánuje potáhnout povrch pěchotních vozidel a ta údajně okamžitě opticky napodobí plochu povrchu vozidla barvu a vzor prostředí za vozidlem, čímž ho učiní z jistého požadovaného úhlu neviditelným. Zatím se z důvodů pomalého reakčního času počítá spíše s použitím na plavidlech a stacionárních objektech, které by se mohly zneviditelnit právě v úhlu pohledu nepřátelských průzkumných jednotek. Bohužel znalost úhlu pozorovatele je pro fungování klíčová a představuje rovněž největší úskalí.

Z webu Bae Land Systems se dočteme následující klady: Vojenská jednotka potažená ploškami Adaptiv může svým vzhledem prolnout se svým okolím. Může nabývat podob jiných prostředků, kupříkladu civilního auta nebo kusu skály. Má znatelně sníženu vzdálenost, na kterou je možno ji vizuálně detekovat. Zohledňuje IFF - tedy identifikaci friend-or-foe.

Princip fungování vysvětlit nelze, takže BAE Systems vysvětlí aspoň to málo okolo: Adaptiv je sestaven z šestiúhelníkových plošek, která každá je elektricky napájena pro svoji činnost ze zdroje energie vozidla. Plošky jsou individuálně a rychle zahřívány nebo chlazeny běžně dostupnou polovodičovou tepelnou technologií. Každá ploška je velikosti dlaně a je z polokovu, je tedy dosti odolná a může sekundárně sloužit vlastně i jako pancíř. Každá libovolná z plošek v sestavě může být rychle vyměněna za náhradní rovnou na bojišti. Sestava plošek Adaptiv zneviditelňuje vozidlo jak ve viditelné tak v blízké infračervené části EM spektra. Pracuje stejně dobře za dne i noci. Spíše než o zneviditelnění by se mělo hovořit raději o "increased stealth".

Jelikož optická kamufláž je stále ještě sci-fi technologií budoucnosti, můžeme být nadšeni z toho, že jedna z mála firem světa už pracuje na skutečném řešení. Jde o experimentální technologii trvale ve vývoji, jejíž hotové výsledky bez porodních bolestí očekávám nejdříve za deset, spíše za třicet let. Stále to ovšem bude záviset na znalosti úhlu pozorovatele, kteroužto zásadní nevýhodu chobotnice v přírodě nemají. Dokáží splynout s pozadím všeobecně, pro kteréhokoli pozorovatele z kteréhokoli úhlu pohledu. Takto dokonalé řešení asi člověk vyřešit vůbec nedokáže. Další nevýhodou čistě pro obzvláště zaujaté je ochrana informací. Ať budeme dělat, co budeme dělat, více se o tom nedočteme.

Zatím se plánuje použití na švédských vozidlech CV90, budoucím polském lehkém tanku PL-01 a na vrtulnících a lodích.

Zdroje

https://www.baesystems.com/en/product/adaptiv

https://www.baesystems.com/en/download-en/20151124114940/1434555669950.pdf

https://www.baesystems.com/en-us/feature/adativ-cloak-of-invisibility

 

  1. DC
  2. Portál vojenských technologií
  3. IFV / APC TECH

Portál vojenských technologií,
nejnovější přírůstky:

ART, SPGH
Samohybné dělostřelectvo

T5 Denel

VLAP

SR5

AR3

T-300 Kasirga

IFV, APC
Bojová vozidla a transportéry pěchoty

Adaptiv

Borsuk

Stryker DVH (Double V-Hull)

Stryker Dragoon

Rosomak KTO

MBT, LT
Hlavní bitevní tanky

Griffin III

Ejektor zplodin výstřelu

Thermal sleeve

EMBT

Kaplan MT / Harimau

Ozbrojené vrtulníky

Z-10 / CAIC WZ-10

T129 ATAK

H225M Caracal (EC725)

Rotor a počet listů rotoru

Wire strike protection system (WSPS)

Recon, IMV - Lehká vozidla
a transportéry personálu

Caiman MRAP

RG35 6x6

Mosquito HMV AFV-420P

RG33

AJBAN LRSOV

AA, SAM, SPAAG
Prostředky protivzdušné obrany

dolet, dostřel, dosah

Střely s plochou dráhou letu

Goalkeeper

Skyshield

Type 09 SPAAA

Technologie a pojmy
vojenských prostředků obecně

výbušina vs. výbušnina

Optical camouflage

Counter-insurgency (COIN)

Muzzle brake - úsťová brzda

Digitální mapy

▾ Portál vojenských technologií |
▾ Home |
▾ Divácký výzkum |
▾ Organizační |

"Cimrmanovi bylo za časté vytýkáno, že se při vyučovacích hodinách hudby věnoval jiným pracem, jako jsou zkoušky různých motorů, kovářské práce, práce s cirkulární pilou a podobně."
- Divadlo Járy Cimrmana