Abakan

Anti-ballistic missile system
Ruský exportní ochuzený systém protivzdušné obrany

V 2020 Rusko odhalilo svůj nový protibalistický systém raketové obrany 98R6E Abakan. Ten byl vyvinut speciálně pro export do jiných armád a ve své podstatě jde o systém S-500, který byl však ochuzen,  aby Rusko nenabízelo na prodej přímo to nejlepší, co v raketové obraně má.

S popisem Abakanu na to Rusko jde chytře: Nezmiňuje se o něm jako o samostatném systému protivzdušné obrany v taktické sféře, nýbrž píše, že systém má za úkol přispívat do obrany taktické a možná až strategické sféry. Rakety samotné nemají nijak světoborný dosah. Dokáží zničit cíle do vzdálenosti 30 km a ve výšce 25 km. Systém je s nimi účinný hlavně proti balistickým raketám s taktickým dosahem. Výrobce udává, že Abakan by mohl  ve speciálním případě zničit mezikontinentální balistickou raketu, ale nebyl přímo k tomu vyvinut. 

Rakety jsou odpalovány ve svislé poloze a obě téměř současně s odstupem dvou sekund na tentýž cíl. Abakan má mít krátký reakční čas: Od jízdy do palebného postavení a zpět je rozvinut za 6 minut. Zajímavé je složení jedné obranné baterie Abakan,  jež sestává ze dvou mobilních odpalovačů a jednoho radarového vozidla na základě MZKT-7930. Takto je Abakan interoperabilní s celým vrstevnatým modelem  protivzdušné obrany ruskovýchodního původu. 

Vozidlo 51P6E2 je řešeno jako klasický mobilní odpalovač, pohybuje se díky základnímu vozidlu v konfiguraci 10x10 náklaďáku BAZ-69096. Tento komplet jménem Abakan převáží po dvou raketách 9M82MDE.

Stroj je obsluhován dvoučlennou posádkou. Je poháněn vznětovým motorem o výkonu 550 koňů. Pro elektromotory polohování zbraně je vozidlo vybaveno plynovou turbínou jako zdrojem energie.  Takto může pracovat po dlouhou dobu bez činnosti hlavního motoru vozidla. 

Vývoj původního systému S-500 Prometey zahájil ruský podnik Almaz-Antey Group v roce 2002 a sériová výroba započala 2017. S-500 je nadřazený Abakanu v tom, že dovede odpalovat jiné schopnější rakety, díky kterým je S-500 jednou z nejlepších zbraní na strategické úrovni. Plnohodnotným akčním rádiem S-500 je dálkový dosah 600 km a výška 40 km.

Jedno vozidlo Abakan váží 53,5 tuny, je dlouhé 14,5 m a cestuje po silnici max. rychlostí 60 km/h při dojezdu 500 km.

Po zjištění jak se má Abakan k původnímu S-500 můžeme konstatovat, že je to třetiřadý ruský šmejd, který by musel být nepředstavitelně levný, aby některou rozvojovou armádu oslovil.

Zdroje

https://www.janes.com/defence-news/news-detail/army-2020-almaz-antey-unveils-new-launcher-for-abakan-ballistic-missile-defence-system

http://www.military-today.com/missiles/abakan.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Očekávaný zisk z výlučného postavení vlastníka patentu je stimulem pro snahu vynálezců přesto, že se v drtivé většině případů nedostavuje ekonomický efekt.
Abraham Lincoln