ASRAAM AIM-132
Short range infrared guided missile
Britská obdoba Sidewinderu
Úžasná zbraňová technologie hojně vystupující v leteckých simulátorech 90. let, ve skutečnosti však zůstala v nějakých větších počtech nerealizována. AIM-132 měl být v 80. letech pokus evropské MBDA, tehdy z největší části Britů, vyvinout evropskou řízenou střelu krátkého dosahu naváděnou tepelně, jako alternativu k americkému Sidewinderu. Němci program opustili a vrhli se do mnohem ambicióznějšího projektu nejschopnější střely Iris-T, Francouzi se pustili do vývoje Mica, takže Britové sami vyvíjeli Asraam dál a nakonec ho zařadili do služby u Královského Letectva v roce 1998 na letounech F/A-18 Hornet. U Britů Asraam opravdu nahradil Sidewinder.
Střela ASRAAM se navádí na infračervený obraz cíle a vyhovuje konceptu fire-and-forget. Měla výhodu oproti tehdejším raketám vzdušných soubojů, že mohla být vypuštěna a teprve později se zaměřila na cíl v mnohem delší vzdálenosti než tehdejší střely krátkého dosahu. V podstatě měla detekční vzdálenost středního dosahu, nějakých 50 km jako radarově naváděné střely. Zaměřovací kužel měl rozpětí tehdy převratných 90° a dovedl zaměřovat specifickou část cílového letadla.
Manévruje aerodynamickými křidélky, jimiž dokáže dosáhnout manévrů s přetížením do 50 G. Cíl je ničen výbuchem hlavice iniciované laserovou roznětkou v blízkosti cíle (laser je v tomto odolný vůči rušení).
Raketa samotná patří k těm nejmenším v oboru, má délku ani ne 3 m (290 cm), průměr trupu 16,5 cm a hmotnost pouhých 88 kg, z toho 10 kg bojová hlavice. Střela létá rychlostí 3 Machy do vzdálenosti přes 25 km. Vzdálenost uzamčení cíle je tedy skoro dvojnásobná než skutečný dolet střely.
Británie své Asraamy dodnes publikuje jako moderní zbraně pro vybojování vzdušné nadvlády. Moderní dnešní střely protivzdušné obrany Británie CAMM dodnes sdílí některé komponenty vyvinuté pro Asraam. 2016 dokonce Britové objednali další várku Asraamů pro svoje letouny F-35B. Tato verze raket je kompatibilní s celoevropským stíhačem Eurofighter Typhoon. Indové dokonce střely Asraam testují, zda by je mohli používat se svými Suchoji Su-30MKI. 2021 britské letectvo svými Asraamy dosáhlo několika sestřelů dronů Islámského státu.
Asraamy jsou nakonec v inventáři letectev pěti zemí světa, především Austrálie, Indie, Británie a dvou malých arabských zemí.
Zdroje
https://www.mbda-systems.com/product/asraam/
https://en.missilery.info/missile/asraam