AS21 Redback (Hanwha Defence)

Infantry fighting vehicle
Jihokorejské těžké bojové vozidlo pěchoty

AS21 Redback představen snad už v konečné verzi 2019, je pokusem jihokorejské Hanwha Defence získat největší zbrojní zakázku v historii australské armády na modernizaci pěchotních vozidel Austrálie. AS21 samotné naopak žádným pokusem není, vychází totiž z převratného K21, což je dodnes technologický superman mezi pěchotními vozidly.

K21 bylo pěchotní vozidlo / transportér s posílenou bojovou rolí. Ne jinak je na tom AS21 s technologiemi z Jižní Koreje, Austrálie a Izraele. Redback je standardně nabízen s dvoumužnou zbraňovou věží T2000 s 30 mm kanónem Bushmaster, která je připravena využívat C4I velící systém od izraelského Elbitu. Vozidlo je také možno místo toho osadit bezosádkovou věží R400S Mk2. Sekundární zbraní je kulomet ráže 12,7 mm ve vlastní zbraňové stanici a odpalovač dvou izraelských protitankových střel Spike LR2. Podle aktuální konfigurace může však nést ještě další kulomet a granátomet.

Zatímco K21 bylo díky průlomovým materiálům lehké a mrštné, u Redbacku tomu vypadá právě naopak. Že prý je konstruováno pro maximální ochranu posádky, přece jenom při zachování jejího vysokého komfortu jízdy uvnitř vozidla. A tak má AS21 Redback dosahovat nehorázné hmotnosti 42 tun. Požadavky australské armády byly: Přepravit alespoň šest vojáků a strategická mobilita vrtulníkovými výsadkovými loděmi třídy Canberra a dopravními letouny C-17 Globemaster III. To vše Redback splňuje a uveze výsadek hned 8 vojáků spolu s tříčlennou obsluhou. Kvůli vysoké ochraně a množství zbraní má tedy maximální rychlost jen 65 km/h a operační dojezd 520 km.

Za systém aktivní ochrany vozidel bude nejspíše zvolen Iron Fist, ale uvažovalo se i o Trophy.

Vozidla mají být do konce roku 2022 nejdříve důkladně testována a při ostrých testech obranných schopností dokonce i zničena, aby se odhalily jejich potenciální slabší stránky a zamezilo se rizikům v ostrém provozu. Plné operační způsobilosti mají dosáhnout teprve rokem 2030. Vzhledem k takto veliké zakázce má nakonec dojít i k masivnímu převodu technologií a Austrálie si Redbacky bude poté dále vyrábět sama.

Specifikace

Hmotnost 42 t; posádka 3+8; rychlost 65 km/h; dojezd 520 km;

Zdroje

Oficiální:

https://www.hanwha-defense.co.kr/eng/products/antiaircraft-artillery-as21.do

https://www.janes.com/defence-news/news-detail/adex-2019-hanwha-defense-unveils-prototype-of-as21-redback-ifv

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

K sjednocení lidí vlády potřebují vnějšího nepřítele. Když skutečného nemají, vynaleznou si ho, aby nás uvedly do pohybu.
Civilization 6