AMPV

AMPV
Armored Multi-Purpose Vehicle
U.S. víceúčelové obrněné pěchotní vozidlo

Americká armáda zoufale potřebovala pásové vozidlo pěchoty jako náhražku silně nedostačujících vozidel M113 z 60. let. S odpovědí na tento požadavek přišel zbrojní gigant BAE Systems, kdy v roce 2014 představil nové AMPV. AMPV má oproti M113 o 78% více prostoru pro posádku. V brzkém budoucnu plánuje U.S. armáda mít na 3000 těchto vozidel v pěti specializovaných variantách. Tyto varianty čítají nosič minometu, velitelské stanoviště, evakuační, zdravotnické a víceúčelové vozidlo.

Design AMPV vychází z vozidel Bradley IFV. Řidič je usazen vpředu vlevo a vedle něj vpravo je motor. Místo pro výsadek je v zadní části vozidla. Výsadek opouští vozidlo po hydraulicky ovládané rampě zadními dveřmi. Pro nouzové opuštění je k dispozici jeden velký střešní poklop. Tělo vozidla je celosvařované z hliníku s mezerami pro laminátový pancíř. Předek a obě strany vozidla jsou dovybaveny bloky explozivního reaktivního pancíře ku navýšení ochrany proti moderním RPG s tandemovou hlavicí.

Posádku tvoří 2 členové obsluhy + 8 výsadku. První zkušební AMPV jsou vyzbrojována otevřenou jednomužovou zbraňovou věží s těžkým kulometem 12,7 mm. U AMPV se v budoucnu počítá spíše s montáží zbraňové stanice vzdáleně ovládané z vnitřku vozidla pro lepší ochranu posádky. Pohonnou jednotkou je diesel motor Cummins s výkonem 600 hp shodně jako u houfnice M109A7. Palivové nádrže jsou montovány vně posádky po obou stranách vozidla. AMPV dosahuje maximální rychlosti 61 km/h po silnici při dojezdu 460 km.

Do standardní výbavy AMPV patří NBC ochrana, klimatizace, automatické hašení a noční vidění. Z přístrojů komunikační techniky jmenuji aspoň SINCGARS, VIC-3, Duke v3, zvýrazňování obrazu u řidiče. Software AMPV se stará o obsluhu vozidla, instruování řidiče, navigaci, diagnostiku vozidla a velitelovo rozhraní pro joint battle command platform. AMPV tak bude operovat v ABCT týmech armády USA spolu s tanky Abrams a houfnicemi Paladin.

Specifikace

Navrženo 2013; hmotnost 20t; délka 6,4 m; posádka 2+8; max. rychlost 60km/h; dojezd až 520 km; 1x kulomet 5,56-12,7 mm nebo granátomet nebo minomet.

Zdroje

https://www.globalsecurity.org/military/systems/ground/ampv-specs.htm

https://www.baesystems.com/en-us/product/armored-multipurpose-vehicle-ampv

https://en.wikipedia.org/wiki/Armored_Multi-Purpose_Vehicle

https://www.armyrecognition.com/united_states_american_army_light_armoured_vehicle/ampv_armored_multi-purpose_vehicle_bae_systems_technical_data_sheet_specifications_pictures_video_12112166.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nouze je matkou tvořivosti.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren