AIM-120 AMRAAM

Advanced Medium Range Air to Air Missile
Beyond-visual-range air-to-air missile
Americká střela typu vzduch-vzduch středního doletu
Nejslavnější bojová raketa na světě

Americká radarově naváděná střela středního doletu je zřejmě nejslavnější řízenou střelou všech dob. Pochází z 80. let a všichni kdo jsme v 90. letech hráli letecké simulátory, si pamatujeme, že tzv. amramky byly nejcennějším platidlem při výzbroji letadla před misí. Když vám došly Sidewindery, tak jste se ještě s vynaložením velkého úsilí mohl vrátit na základnu. Jakmile vám ale došly amraamky, byl jste v prdeli. Později se nám tajil dech nad historkami s Amraamy při Válce v Zaalivu prostřednictvím porevolučních zbrojních časopisů, jež nám postsovětské učitelky na základní škole zabavovaly a nosily ukázat řediteli. Ten jim vždy řekl: No, to je úplně legální časopis, no, vraťte jim to. Nebo co si jako myslíte, Vy jedna bábo podělaná, že to je?

Mezi lety 1991 - 97 byl výrobcem Hughes Aircraft, posléze prodělala několik zásadních modernizací a to již za firmy Raytheon, který ji vyrábí dodnes. Útlá, elegantní, pro fanoušky leteckých simulátorů dokonce přitažlivá raketka. 3,65 metru dlouhá s průměrem ladných 18 cm, při hmotnosti v poslední verzi 165 kg s tříštivou hlavicí o hmotnosti 20 kg.

Amraam je vývojovým následníkem raket Sparrow, které potřebovaly k navedení radar odpalujícího letadla. Amraam již má aktivní radar v hlavici, takže je zcela ve stylu fire-and-forget. Je nejpopulárnější raketou vzduch-vzduch. Odhadovalo se, že v roce 2008 jich bylo 14000 kusů ve výzbroji 33 zemí.

V 21. století byly střely Amraam dále zdokonalovány, mají celkem 5 vývojových verzí. První AIM-120A začínala 1991 na F-15kách, dnes tvoří ponejvíce výzbroj námořních víceúčelových  F/A-18E Super Hornet. Díky značnému rozšíření má již za sebou test v mnoha ostrých konfliktech a nepočetně sestřelů. Nejvíce najednou to bylo V Zálivu, kde sestřelovala např. irácké Migy -25, dnes v Syrii sestřeluje ruské Suchoje -22 a -24. Na kontě má i sestřel našeho L-39 Albatrosu v tureckých silách. Z pod křídel pakistánských letounů sestřelila i novější Su-30MKI a Mig-29, od 2009 je vyzbrojována do západoevropských Eurofighter Typhoon.

Původní AIM-120A se dnes již nevyrábí. AIM-120B má vylepšené vlastnosti manévrování. AIM-120C je hlavní zbraní U.S. letectva dneška, kde jenom AIM-120C podstoupila šest následných vylepšení a uzpůsobena byla stíhačkám F-22.

AIM-120D je vlajkovým tahounem všech Amraamů s o polovinu delším doletem, nejlepšími letovými vlastnostmi a výkonem. Jelikož jde o nejlepší současnou zbraň Američanů, její letová obálka je zatajována, ovšem ví se, že dolet překračuje 160 km a má o 70% vyšší výšku intercepce. Dosahuje rychlosti Mach 4 a má dosud nejvyšší pravděpodobnost sestřelu na první kontakt. Od 2016 je používána na stíhačkách F-35 Lightning II. Jejím vývojovým následníkem je připravovaná AIM-260 JATM. Na světě soutěží o nejlepší místo spolu s čínskými PL-15 a ruskými R-77, takže bojuje v nejvyšší lize. Existuje i řada pozemních odpalovacích systémů z nichž nejznámější je norsko-americký NASAMS.

Zdroje

https://www.raytheonmissilesanddefense.com/what-we-do/air-warfare/air-to-air-missiles/amraam-missile

https://en.missilery.info/missile/aim120

https://www.af.mil/About-Us/Fact-Sheets/Display/Article/104576/aim-120-amraam/

https://www.navair.navy.mil/product/AMRAAM

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pesimismus je nedostatek informace a optimismus taky.
Fr. Koukolík