Sabre AH-2 (Mil)

Attack / Assault Gunship Helicopter
Rusko-brazilský zrenovovaný létající tank

Překvapivý projekt brazilského bitevního vrtulníku spatřil světlo světa 2013. Jde o nový náhled na ruský Mi-35M, což je exportní verze starého Mi-24V Hind.

Brazilané chtěli mít něco, co dovede přepravovat vojáky na bojiště a zároveň dokáže samo plnit bojové mise a ještě to nebude drahé. Takto byla zakázka položena Rusku 2008, na jehož staré vrtulníky, padly zraky Brazilců zcela pochopitelně.

AH-2 používá kompletně novou avioniku z Izraele. Má nové výkonnější motory VK-2500, každý s výkonem 2200 koňů, schopny pohodově pracovat ve vysokých výškách a k nim nový kompozitní rotor. Jako taková poskytuje ještě prvotřídnější rychlost a manévrování, které už stará Hindka měla špičkové.

Navíc kokpit a vitální části vrtulníku jsou slabě pancéřovány. Zatažitelný podvozek byl vyměněn za tuhý, který je lehčí a navíc lépe absorbuje energii nárazů. Pseudokřídla jsou zkrácena z důvodu redukce hmotnosti a každé umožňuje nést dvě zbraně. V trupu může převážet 8 vojáků výsadku nebo 2,4 tuny nákladu.

Hlavní zbraní je brutální řiditelný dvojkanón ráže 23 mm pod čumákem. Sabre může nést dva typy protitankových řízených střel, dále protizemní neřízené rakety ráží 80 nebo 120 mm (plamenomety), nebo více 23 mm kanónů.

Vnitřní elektronika je vyměněna za novou, uzpůsobenou pro noční boj, k čemuž má množství citlivých senzorů. Na palubě je tedy laserový dálkoměr, termální zobrazovač, GPS, komunikační systém do vysoké míry odolný vůči rušení, varovný radarový přijímač, lokátor nepřátelské palby, infračervené rušičky a vše se ovládá pomocí multifunkčních displejů v tandemovém kokpitu. Vrtulník je vybaven výmetnicemi klamných cílů obou typů chaff & flare, také mísením spalin s okolním chladným vzduchem.

Jako takový ho brazilská armáda chce využívat k ničení pancéřovaných vozidel, dronů a pro boj s cizími vrtulníky (drogových kartelů), ozbrojený převoz speciálního nákladu, přesun jednotek na bojiště, evakuaci raněných, to vše samozřejmě v noci i za amazonských bouří.

Takže drogisté a pralesní pašeráci se jistě mají na co těšit. Brazilská vláda si na ně v době objednávky nachystala 12 kompletů těchto vrtulníků.

Specifikace

Hmotnost 12 t; délka 21,6 m; dostup 5,4 km; rychlost 310 km/h; dolet 460 km nebo 1000 km s nádržemi;

Zdroje

https://www.youtube.com/watch?v=zMIRkcfcObQ&list=PLIOM-aFchfZEtEpeXkCSYAaDzucEcDX3_&index=8&t=0s

https://www.militaryfactory.com/aircraft/detail.asp?aircraft_id=1336

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Cimrmanovi bylo za časté vytýkáno, že se při vyučovacích hodinách hudby věnoval jiným pracem, jako jsou zkoušky různých motorů, kovářské práce, práce s cirkulární pilou a podobně.
Divadlo Járy Cimrmana