ADATS

Air Defense Anti-Tank System
Švýcarský samohybný raketový protiletadlový a protitankový systém

ADATS je na první pohled zvláštností a to svým prvoplánově kombinovaným určením jako protiletadlová stejně jako protipozemní zbraň. Jde o protivzdušný raketový systém krátkého dosahu postavený na pásovém podvozku vozidla M113A2. Byl vyvinut švýcarskou společností Oerlikon-Contraves, dnes členem německé Rheinmetall Defence Group, ke konci studené války.

Rakety ADATS jsou naváděny po laserovém paprsku na viditelnou vzdálenost na dosah do 10 km. Zařízení umožňuje automaticky sledovat cíl pomocí FLIRu. Radar pracuje v pásmu X a jeho detekční vzdálenost vůči cílům velikosti letadla je 25 km. Radar zpracovává také friend-or-foe identifikaci cílů.

Samotný zbraňový systém ADATS byl docela exportním trhákem a jeho problémy se ukázaly až později. Užívá ho kanadská armáda na podvozku M113, U.S. armáda na podvozku M2 Bradley, thajská armáda na 6x6 náklaďáku, také existovala námořní varianta. Řecko se nakonec rozhodlo pro ruský systém Tor.

Samotné rakety jsou dlouhé 2,05 m a těžké 51 kg s 12,5 kg tříštivotrhavou hlavicí. Letí na tuhé palivo a k cíli se přibližují rychlostí přes 3 Machy s výškovým dostupem 7 km. Jelikož hlavice mají také průbojný účinek, zpožděnou roznětku a kumulativní nálož, dělá to z ADATS ideální protitankovou zbraň schopnou proniknout pancířem až do ekvivalentu 900 mm RHA (!). Pro zvýšení účinku proti vzdušným cílům se však používá fragmentační obal kolem nálože. Odpalovač je natočitelný všemi směry s rozsahem náměrů od -10° do 90°.

ADATS na podvozku M1113 má posádku tří členů v klasické sestavě řidič, velitel a střelec. Balistická ochrana vozidla se spoléhá pouze na hliníkovou korbu s protitříštivými vložkami. V této konfiguraci odolá střelbě z ručních zbraní a střepinám dělostřelectva. zpředu je to však údajně až proti kulometům do ráže 12,7 mm. Nemá žádnou obrannou zbraň jako např. spřažený kulomet. Rakety jsou přenabíjeny pomocí speciálního vozidla prostou záměnou prázdných tub za plné.

ADATS byl ve své době poměrnou raritou a znevýhodněn tím, že užíval i pro vzdušné cíle poloaktivního laserového navádění. S nastupujícími detektory ozáření laserem byl zrušen jeho moment překvapení a zaměřování mohlo být rušeno pomocí oslepovačů (dazzler weapon). Na počátku 21. století se ukázalo být velkým problémem to, co jsme si mysleli od začátku, tedy jak účinně sledovat rychle a nízko letící letouny laserovým dálkoměrem.

Pro takto vysokou problémovost řešení byl od 1992 rychle nahrazován jinými systémy. Byl použit ještě 2003 ve válce v Iráku jako protitanková zbraň americkou námořní pěchotou. Byl také na svoji neobratnost velmi drahý a pozornost se zcela přesunula k systémům AGM-114 Hellfire a FGM-148 Javelin. Kanadské síly opustily ADATS v roce 2007.

Zdroje

http://www.military-today.com/missiles/adats.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Air_Defense_Anti-Tank_System

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Genialita je neomezená schopnost šetřit námahou.
Sherlock Holmes