A-Darter

Infrared homing ("heat seeking") air-to-air missile
Jihoafrická tepelně naváděná střela přeborných výkonů

A- zde po právu znamená agilní, taková je nejmodernější tepelně naváděná střela původem z Jižní Afriky a z Brazílie roku 2015. Má být lehká, mrštná, prostě agilní. Vyvinul ji proslulý vševojenský výrobce Jihoafrické Republiky - Denel a hlavně pro export letectvům jihoamerických zemí, takže se to neobešlo bez přicrmrdování brazilských firem Mectron (SIATT), Avibras a Opto Eletrónica (AKAER).

Jedna střela A-Darter je dle názvu opravdu lehoučká šipečka, váží pouhých 89 kg. Při délce necelé tři metry (298 cm) a průměru 16,6 cm jde opravdu o nejlehčí tepelně naváděnou řízenou střelu, jakou jsem dosud popisoval. Přitom dolet má standardních 22 km.

Je navržena jako zbraň vzdušných soubojů na krátkou vzdálenost pro letouny švédského, francouzského a brazilského původu, které hojně užívají jihoamerické země. A-Darter může ale nemusí spolupracovat s přilbovým zaměřovačem pilota, protože tím se ještě rozšíří již tak mohutný skenovací kužel, v jakém se raketa dokáže zaměřit na cíl. Již tak je to rekordních 120°, které za neustálého pohybu letounu dokáže raketa skenovat digitálním zpracováním signálů. Raketa může být vypálena proti směru letounu, přičemž je připravena manévrem s obrovským přetížením získat pozici za letounem. Může být zaměřena na cíl až po vystřelení. Tepelný obraz cíle sleduje ve dvou spektrech, v infračervené a ultrafialové oblasti. Laserovým dálkoměrem poté měří vzdálenost cíle, v jehož blízkosti roznítí svoji výbušnou nálož.

Denel se chlubí tím, jaké pokročilé výpočetní algoritmy střela využívá k odlišení cíle vůči EM rušení a klamným cílům. Cíle si prý filtruje sledováním a očekáváním jejich pohybu v prostoru a také rychlostí nebo zrychlením sledovaného objektu. Ať je to již zcela běžné u všech střel dneška nebo naopak zcela mimořádné, Denelu bych to rozhodně věřil, protože Denel vydává hotová umělecká díla techniky ve vojenství. Jinými slovy provází ho pověst, jako by ani nebyl z Afriky.

Tomu odpovídá i způsob řízení letu rakety: Raketa spočívá na bezkřídlém trupu a je řízena pouze vektorováním tahu na ocase, vychylováním výtoku spalin pomocí kormidel. Přitom dokáže manévrovat s přetížením neuvěřitelných 100 G! U nejlepších raket dneška jsem žasnul jenom nad 60 G! Takže tohle je tedy opravdu maso. Co víc, raketa A-Darter využívá tuhé palivo bez práškového hliníku, takže nevytváří kouřovou stopu při hoření motoru a neposkytuje cíli žádné vizuální vodítko o svém letu. 

Podle jihoafrických pilotů (škoda že jenom nich), je prý raketa v pohybu ještě lepší než německá nová IRIS-T, což by z ní dělalo nejlepší či aspoň nejakčnější raketu světa. Přesně něco takového bych od Denelu čekal.

Zdroj

https://en.missilery.info/missile/darter

http://admin.denel.co.za/uploads/A-Darter.pdf

http://www.deneldynamics.co.za/products/missiles/air-to-air-missiles/a-darter

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Neznělo to jako kulomet, ale jako když se trhá plátno.
MG 42