Varta Novator (Ukrainian Armor)

Varta Novator
Ukrajinské obrněné specializované vozidlo

Na přelomu 2017/2018 se ukrajinský výrobce Ukrainian Armor pochlubil úspěšným dokončením testů a předvedením nového specializovaného vozidla Varta Novator. Vozidlo bylo vyvinuto s důrazem na vynikající prostupnost terénem.

Jde o 4x4 obrněné vozidlo založené na podvozku pickupu Ford F550 a ustrojené tak, aby mohlo převážet pět vyzbrojených vojáků. Pancéřování má vydržet zásahy z ručních zbraní a střepin minometů. Vozidlo sestává ze tří hlavních částí - motoru vpředu, prostoru pro posádku uprostřed a nákladního prostoru vzadu. Prostor pro posádku má vpředu dvě sedadla a vzadu tři. Vozidlo je ku své velikosti velmi těžké (9 tun), takže hmotnost naznačuje, že vozidlo bude ukrývat nějaké ty speciality ve výbavě a účelu, o nichž se blíže teprve dozvíme v průběhu roku 2018. Zatím jde o horkou novinku.

Specifikace

Hmotnost 9 tun; užitečná zátěž 1000 kg; délka 5,8 m; 6,7 l turbo diesel o výkonu 300 koňů; max. rychlost 120 km/h; dojezd 700 km.

Zdroje

https://www.armyrecognition.com/weapons_defence_industry_military_technology_uk/armour_company_of_ukraine_varta_novator_4x4_armoured_successfully_tested.html

https://defence-blog.com/army/ukraine-company-unveils-new-varta-novator-specialized-armored-vehicle.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Naděje neznamená, že něco musí dopadnout, jak bychom chtěli, ale naděje je stav ducha, bez kterého nemůžeme žít.
Václav Havel