SPECTRE GMV1.1 / JAMMA (Force Protection)

SPECTRE light vehicle / Ground Mobility Vehicle 1.1 (GMV) / JAMMA
Americké lehké terénní vozidlo speciálního nasazení

Spectre je lehké terénní vozidlo pro speciální jednotky navrhované jako nástupce HMMWV (Humvee). Jako takové završilo svůj vývoj pod názvem JAMMA (Joint All-Terrain Modular Mobility Asset) v roce 2005, později přeznačeno na Spectre. Na rozdíl od Humvee je vzduchem vnitřně přepravovatelné konvertoplány V-22 Osprey a budoucími V-280 Valor, což ho předurčuje k nasazení u speciálních pozemních sil SOCOM a USMC. Bohužel nově vznikající požadavky na ochranu a užitečné zatížení (2010, 2012) ho vyřadily z role nástupce HMMWV.

Všechny části vozidla včetně podvozku a těla jsou od začátku navrhovány jako výsostně modulární, připravitelné přesně potřebám mise. Navrhovaná určení byla podpůrné, tahač zbraní a záchranné vozidlo. Prototypy měly hybridní diesel-elektrický a elektrický pohon. Posádku vozidla tvoří 7 členů: Řidič, velitel, kulometčík a další dva až čtyři vojáci podle konfigurace. Zadní klec jako ochrana proti válení vozidla je ručně měnitelná, pneumatiky nesou dojezdové vložky a centrální systém dofukování kol. Vozidlo je od začátku navrhováno pro těžký kulomet nebo automatický granátomet na zádi vozidla. Pancéřování je limitováno jen na odolání malým ručním zbraním a má zesílený podvozek proti pozemním minám, nejedná se však o Mine protected vehicle. Prototypy byly bohužel vyhodnoceny pro roli HMMWV jako se nehodící, takže se v současnosti nevyrábí. Vozidlo namísto Humvee vyhlíželo příliš útočně (vysoká mobilita, silná zbraň, nízká úroveň ochrany, hodně vojáků, málo nákladu). Pro účely speciálních sil je však přímo stvořené a tak doufejme, že se jich časem někde dočkáme.

Specifikace

Prototypy z 2005; hmotnost 3,31 t; posádka 1 až 7; délka 5,33 m; pohon hybrid 180 koňů; výkon ku hmotnosti 27,4 koně na tunu, max. rychlost 137 km/h.

Zdroj

https://wikivisually.com/wiki/SPECTRE_light_vehicle

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

V Německu předmět není způsobilý patentové ochrany, pokud jej odborník mohl vytvořit, aniž byl vynálezecky činným. Teprve výkon vzdálený průměrnému odborníkovi zaslouží odměny v podobě udělení ochrany.
Karel Čada