CW(3,x) DBeaver - konečně pořádný open-source editor databází pro Linux
SqliteStudio je narozdíl od nejrozšířenějšího DBbrowseru skvělé a naplňuje všechny kapacity, do kterých má Sqlite definovány nějaké funkce.
DBeaver navíc přidává takové ty komfortní mocné funkce, jaké dříve byly typické jen pro “profesionální” prostředí, jaké měl například MySQL Workbench, který byl ovšem pouze a právě pro MySQL server-based databáze.
DBeaver je takovým Workbenchem pro všechny databáze klasické i exotické, tedy mimo jiné pro Sqlite. Na začátku projektu si nadefinujete umístění vašeho .sqlite souboru a už to frčí jako ve Workbenchi.
V čem je lepší než SqliteStudio?
Funkce, které jsem vděčně upotřebil a které SqliteStudio nemá a kvůli kterým jsem u DBeaveru už zůstal (zdaleka není výčtem všech funkcí):
Více pohledů na databázi. Kromě uživatelsky definovaných má normální pohled na tabulku s daty a také pohled na data z perspektivy jediného záznamu.
Má několik vrstvených typů automatizovaného vyhledávání. Vyhledávání v datech, ve volitelných sloupcích, v metadatech tabulek a dokonce v souborech projektu. K tomu navíc má ještě dodatečnou úroveň vyhledávání na stránce, tedy např. ve virtuální tabulce výsledků vygenerovaných full-text prohledáním DB.
Má pokročilé nástroje filtrování dat a metadat databáze. Má dokonce i filtrování řádků podle opakujících se hodnot ve sloupci a uživatel si ručně zaškrtne ve sloupci ty hodnoty, jejichž řádky chce vyfiltrovat! Dále má řazení a třídění podle metadat a nakonec samozřejmě pokročilé třídění podle mnoha ručně nastavitelných sloupců.
Zobrazuje pole s hodnotou buňky rovnou do pohledu na tabulku což je boží, protože můžete podle dat v buňce jednoho řádku přidávat atributy do jiných řádků. Také má pokročilé view okno podle typu dat. V něm zvýrazňuje syntaxi XML/HTML dat v buňce a to platí také pro JSON, text a binární data.
Generuje si vlastní přehled transakcí provedených a čekajících. Nabízí volitelný rollback pro dané sezení. Nabízí auto-commit nebo manual-commit mód.
Do toho má samozřejmě možnost queries v mnoha oknech, database navigator, project explorer, query manager a další a další funkce čistě co se GUI práce s databází týká, které byste v linuxu dosud našli jen u komerčně zatížených a některých obtížně získatelných editorů.
Poloautomatizované opravování stovek jednohodnotových atributů ve stovkách buněk je nyní metodou copy&paste tak jednoduché, jako roztahování hodnoty na buňky v excelu!
Takže situace v linuxu je nyní taková: Měli jsme nedostatečný DBbrowser ihned k dispozici. Měli jsme množství mírně pokročilých Sqlite editorů tak obtížně získatelných, že jste si raději koupili nějaký úplně “profesionální”. Do té doby stále nejlepší a bezproblémové je jen a jedině SqliteStudio. A dnes konečně máme tento nejpokročilejší DB editor zdarma a snadno, díky DBeaveru.
Šiřte proto slávu DBeaveru dál!