RG-31 Nyala (Denel Land systems)

RG-31 Nyala
MRAP infantry mobility vehicle
Jihoafrické minám odolné víceúčelové pěchotní vozidlo

Vozidlo RG-31 Nyala jihoafrického výrobce Land Systems OMC (divize Denel) se vyznačuje vynikající odolností proti minám a zásahům z ručních zbraní. Je pokračováním slavného leč stárnoucího Mamba APC. Pomocí samonosné karoserie a zesíleného podvozku tvaru V pod celou délkou vozidla se dociluje rozvádění energie výbuchu pod vozidlem do stran. Vozidlo ustojí energii výbuchu dvou protitankových min TM-57 vybuchnuvších současně, čímž splňuje americký standard MRAP cat 1. Nyala je vyvolené vozidlo v mírových misích jednotkami UN.

Vozidlo je k mání v osmi modelech, které povětšinou spadají do rolí transportér personálu nebo transportér vybavení. Posádku tvoří 2 nutní řidiči plus šesti až osmičlenný výsadek. Kostru tvoří celoocelová samonosná karoserie. Posádka vstupuje do vozidla dvěma postranními předními dveřmi a jedněmi velkými zadními.

Varianty vozidel Nyala jsou využívány kromě USMC a SOCOM mnoha armádami zemí NATO i některými africkými a asijskými. Vyrábí se od roku 2005. Vozidla RG-31 si prošla početnou cestou mnoha válek, např. Afgánistán, Irák, válka na Balkáně, mnoho konfliktů v Africe, kde byla využívána především jednotkami specializujícími se na odstraňování min.

Velké chvály dostála vozidla Nyala v Iráku, kde zachránila životy mnohým svým pasažérům při útocích sebevražedných atentátníků.

Specifikace

Hmotnost 7,3 tuny; posádka 2 + 6; délka 6,4 m; diesel motor 275 hp; cestovní rychlost 100 km/h; dojezd 900 km.

Zdroje

http://tanknutdave.com/the-south-african-rg-31-mrap-family/

https://en.wikipedia.org/wiki/RG-31_Nyala

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

V Německu předmět není způsobilý patentové ochrany, pokud jej odborník mohl vytvořit, aniž byl vynálezecky činným. Teprve výkon vzdálený průměrnému odborníkovi zaslouží odměny v podobě udělení ochrany.
Karel Čada