Projektil tvarovaný explozí (EFP)

Explosively formed penetrator (EFP), shaped charge, self-forging warhead
Projektil tvarovaný explozí / výbuchem formovaný projektil, tvarovaná nálož

K úplnému porozumění nejdříve nastiňme pojem kumulativní nálož. Jde o onu kónicky nebo kulovitě tvarovanou hlavici známou z nacistických Panzerfaustů nebo sovětských RPG. Jak už zvláštní tvar napovídá, jde o geometrickou úpravu výbušiny tak, aby koncentrovala energii výbuchu do jednoho paprsku v jednom směru, který se v ohnisku protaví pancířem.

EFP je zvláštním případem kumulativní nálože. Jde o to v okamžiku výbuchu vytvarovat plát kovu do tvaru střely a poslat ho proti pancíři. Ano, je to proslulý penetrátor tvaru slug známý z railgunů v PC hrách nebo také tvar rod (tyč) známý z tankových simulátorů. V okamžiku výbuchu se tento tvar vzniknuvší a existující v mikrosekundách protaví pancířem do značné hloubky jako proud žhavé tekutiny. Výsledný tvar tělesa závisí především na tvaru plátu (nejčastěji miska) a tvaru výbušiny v něm. Jak vývoj pokračoval, vznikaly časem i hlavice formující více projektilů najednou a do různých tvarů nejlépe vyhovujících dané situaci. Kovy, které se nejlépe osvědčily pro plát průbojníku kolem výbušiny, byl vzácný tantal s velkou hustotou, dále pak měď a železo. Kov s větší hustotou se snáze protaví skrz kov s nižší hustotou (pověstný horký nůž máslem), proto došlo postupně až na penetrátory z ochuzeného uranu známé z A-10 a účinku jejího kanónu proti bunkrům a tankům. Proto se nejtěžší pancíř moderních tanků skládá také z uranu, aby svojí hustotou lépe čelil těmto penetrátorům (průbojníkům).

Je zde třeba také připomenout, že pro tento efekt není vhodná rotace střely, protože rotace projektilu rozkládá sílu a brání tak vytvoření kloudného penetrátoru. Proto má většina moderních tanků, až na britský Challenger, hladký vývrt hlavně.

Bohužel efektu (Munroův efekt) si již všimli přičmoudlí teroristé (znám je od 2. sv. v.) a využívají ho v nové generaci svých nástražných výbušných zařízení, kterými dosti zatápí zejména západním pěchotním vozidlům.

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zlo triumfuje, když slušní lidé mlčí.
neznámý válečný veterán