Pozor na Martingale - cesta do pekel

Martingale je nejjednodušší hrací metoda v ruletě. Přijde na ni prostě každý a tak je používána většinou nevědomě hráči, kteří nemají vyvinutou žádnou pokročilejší sázecí taktiku. V drtivé většině případů jde o cestu do pekel, díky níž jsou kasina živa, a hráči pravidelně obíráni o všechno.

Pravděpodobnostně jde o posloupnost výsledků, kde výsledek následujícího kola nijak nesouvisí s výsledkem kola předcházejícího. Má smysl ho používat pouze v sázkách 50:50, tedy u rulety tři možné sázky: nízká-vysoká, červená-černá, sudá lichá. Hráči skoro vždy hrají pouze na jeden faktor a tím bývá většinou právě barva (zpravidla červená).

Princip

Hlavní myšlenkou je jednou výhrou získat zpět všechny předchozí prohry. Z toho je zřejmé, proč se dá aplikovat pouze na sázky, které jsou vypláceny jedna ku jedné. Hráč počítá s tím, že může dojít pouze ke dvou stavům z nichž na jeden sází a ten buď padne nebo padne druhý. Je to jako u hodu mincí, kde se sleduje panna nebo orel. Pokud mu padne výhra, hráč dostává 100% svého vkladu. Pokud mu to nepadne, o 100% vkladu přichází. Vtip je v tom, že hráč dvojnásobí vklad za každé kolo, co prohrál. Pokud se toho drží, má při příští výhře vše zpátky plus výhru z prvního kola.

Lákavost kontra zhůvěřilost

Nezkušený hráč je touto vidinou zaslepen a jelikož mu nedocházejí souvislosti, takřka vždy nakonec prohrává. Problém je totiž v tom, že pokud mu to dlouho nepadá, což se často stává, a on každé kolo dvojnásobí sázku, dříve mu dojdou peníze, než to stačí vyhrát zpět.

Naráží na limit sázky

Ano maximální limit, který je možno tímto způsobem vložit, bývá různě majitelem nastaven, podnik od podniku. Většinou však bývá nižší, než kolik by hráč potřeboval vsadit po dlouhé řadě proher za sebou. Hráč tak tedy nemá možnost dostat v jedné sérii vše prohrané zpět a musel by jednu velkou prohru napravit několika úspěšnými sériemi, což se mu statisticky spíše nepodaří. Z toho je patrno, že martingalisti tvoří zlatá telata kasín, která mají stabilní zisk především z martingalistů, kteří často ani nevědí, že hrají martingale.

Naráží na na nulu

Další věc se kterou martingalista moc nepočítá je nula. Ve skutečnosti totiž každé kolo nemohou padnout jenom dva, ale tři výsledné stavy. Tím třetím je nula. Nula má sice v evropské ruletě pravděpodobnost 1/37, ale robotická ruleta pokud pozná, že hraje s martingalistou, mu ji tam vždy v nejnevhodnější době fikne. Hráč hrající jednu ze tří sázek 50 na 50 toto kolo prohraje, protože na nulu se tam nesází. Tím se citelně srazí jeho dosavadní výhra a už se veze ve spirále smrti.

Naráží na hloupost hráče

Nejvyšší závislostní potenciál má metoda martingale při dvojnásobení po výhrách namísto po prohrách a nebo kombinovaně po prohrách i výhrách. Chytlavost této metody neuniká pozornosti blbců, kteří se nechají omámit exponenciálním růstem výher, kdy je hráč zaslepen tím, že ze stovky může mít už za čtyři kola stovek osm. Kdyby to uměl vybrat a v příznivou chvíli odejít, tak si přijde na své. Jenže jako blbec nad ničím nepřemýšlí a hraje pořád dál se dvakrát zvyšujícími se sázkami. Tím doslova čeká na prohru a s první prohrou přijde o všechny výhry. Hráči tedy vysloveně čekají na to, až prohrají, protože po libovolně dlouhé sérii výher nutně musí přijít první prohra.

Kasina jim za to tiše tleskají.

Přitom by stačilo

Rozdělit faktor způsobující výhru do více dílčích faktorů. Např. nesázet soustavně 5 kol na červenou, ale rozdělit to třeba na třetiny podle barvy, velikosti a sudosti čísla. Značně se tím zredukuje síla prohry a také její četnost. Jinak stačí, když mu tam jednou za deset kol schválně padne jiná barva nebo nula a je v hajzlu s celou slávou.

Spirála smrti

Je to obdoba spirály smrti známé z mikroekonomie. Pokaždé, když mu v sérii napravování první prohry padne nula, což robotická ruleta umí trefit velmi přesně, se takový hráč ocitá bez možnosti za další hru vyhrát zpět, o co zatím přišel a často ho to nutí běhat do bankomatu a prohrávat víc a víc v zoufalé snaze napravit aspoň tu první prohru.

Vyžaduje obří vklad

Ten, kdo by se chtěl na martingale spoléhat jako na výdělečný systém by potřeboval obrovský počáteční vklad a to vlastně tak velký, že pokud by ho měl, ani by hrát nepotřeboval. Dejme tomu vklad na 20 proher začínaje od desetikoruny, což máme součet všech členů posloupnosti (n*2)ˆ20, jejíž poslední člen sám by představoval 10 485 760 korun.

Klasická varianta – dvojnásobení po prohrách

Začínáme sázet minimum, tedy 10 korun a po každé výhře sázíme opět deset. Pokud však kolo prohrajeme, v následujícím sázku zdvojnásobíme. V každém dalším prohraném stále dvojnásobíme, dokud jednou nevyhrajeme, pak začínáme opět od minimální sázky. V případě dlouhé série proher tedy naše sázky vypadají takto: 10 20 40 80 160 320 640 1280 2560 5120. Děsivost této metody je hned zřejmější. Už na desátou prohru v řadě bychom měli sázet v jednom kole 5120 korun, což se nám nepovede, protože narazíme na strop tlačítka, což může být pouhé 3000 korun. Celkem bychom po deseti kolech měli prosázeno 10230 korun, které jsme na začátku nejspíš vůbec neměli a nebo bychom takto prohráli výplatu.

Alibismus přitroublých gamblerů

Čas od času sleduji lidi, jak tímto způsobem hrají. Mají tam mnohdy třeba ze dvou stovek i 4 tisíce a nakonec vše prohrají. Svoje neuvážené jednání omlouvají tím, že sice do toho původně dali pouze dvě stovky, takže vlastně o moc nepřišli. Jenže každý ekonom by to viděl jako ušlý zisk 4000. Vidina zisku spolu s ožralostí je žene dál a jdou do bankomatu a dají do toho o půl hodiny později dalších pět stovek, pak tisíc, dva a tak dále.

Osobní poznatky

Rekordně jsem za celý život na mechanické ruletě zažil, že 35x za sebou padla červená a 23x za sebou horní půlka kruhu (zelená).

cimrman - by to už bylo hodně peněz

Při martingalu velmi pomáhá mít definován konečný bod, po kterém se předem zařekneme, že dál nehrajeme. Je to buď po prohrání / vyhrání určité částky nebo po uplynutí daného počtu kol.

Osobně martingale zásadně nehraji, ale když už při tom někomu radím, snažím se ho přemluvit, aby po čtvrté kumulující se výhře vybral peníze. To však nikdy nikdo po pěti kolech neudělal a tak si nepamatuji, kdy jsem nakonec viděl nějakého martingalistu vyhrát.

Zdroje

Vlastní bezmála patnáctiletá praxe na ruletě

Martingale system for roulette explained. Rouletteonline.net. Web. 2016
<http://www.rouletteonline.net/roulette-systems/martingale/>

Martingale (betting system). Wikipedia, the free encyclopedia. Web. 1 April 2016
<https://en.wikipedia.org/wiki/Martingale_(betting_system)>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Kdo umí předstírat, ten dokáže vládnout.
pořekadlo sicilské mafie