Phantom Badger (Boeing)

Phantom Badger
Americké bojové podpůrné vozidlo

Vozidlo je vyvíjené firmou Boeing pro speciální jednotky a od začátku navrhované pro snadnou transportovatelnost konvertoplánem V-22 Osprey. Badger má dvě sedadla vpředu, zadní jsou volitelná podle potřeb mise.

Toto vysoce výkonné vozidlo pro rychlé operace speciálních jednotek překračuje možnosti taktické a strategické mobility soudobých vozidel podobného typu. Je totiž speciálním operacím přímo šité na míru. Má otevřenou vrchní část korby pouze s trubkovými stabilizátory. V konfiguraci pro maximální posádku je tak schopno přepravovat pět vojáků - dva vpředu, jeden uprostřed a dva vzadu. Zadní prostor může nést volitelnou výbavu pro průzkum, zbraňovou platformu, robota pro odstraňování výbušnin nebo převážet zraněného vojáka. Přepravní letoun C-17 může nést deset Badgerů, vrtulník Chinook dva. Badger prý exceluje při pohybu náročným terénem na dlouhé trati, jak uvádí Boeing. Na dvou točnách na zádi vozidla mohou být montovány dvě zbraně a sice 12.7 mm těžký kulomet nebo 40 mm granátomet nebo 7.62 mm kulomet. Stroj pohání multipalivový turbo-diesel o výkonu 240 koňů. Badger má mimořádný dojezd 724 km a max. rychlost 130 km/h. Vozidlo sedí na výškově nastavitelném podvozku a brodit se může do výšky 90 cm.

 

Specifikace

Hmotnost 3,4 tuny; užitečná zátěž 1,6 tuny; vyráběn od 2014; délka 457 cm; bojový dojezd 724 km; max. rychlost 130 km/h.

Zdroje

http://www.bbc.com/autos/story/20140422-phantom-badger-reports-for-duty

https://www.boeing.com/features/2013/09/bds-phantom-badger-09-19-13.page

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Odvaha je matkou pokroku.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren