Izrael a jeho nukleární odstrašování na Středním Východě

Izrael rozhodně z celého Středního Východu má nejpokročilejší arzenál raket a k tomu je jedním z vlastníků nukleárních zbraní. Sice ne s nejdelším doletem, což vlastně ani nepotřebuje, a technologicky se jeho střely blíží těm z NATO. Kromě toho Izrael produkuje obrovské množství typů raketových konvenčních a protivzdušných raketových zbraní, na které se stal již světovým specialistou. V ruce s tím vyvinul Izrael široko daleko nejlepší systém mnohavrstvé raketové protibalistické obrany. Jelikož okolní muslimští fanatici na ně aspoň jednou měsíčně pálí svými dělostřeleckými raketami, izraelský raketový obranný systém je v ostrém provozu ten nejlépe testovaný na světě.

Izrael se ve velkém spoléhá na U.S. výpomoc a USA se snaží o odvrácení horké války na Středním Východě seč může. Také proto se Izrael těší velmi moderním vojenským výdobytkům, konec konců izraelsko-americké zbraně jsou vlastně ty vůbec nejdůmyslnější. Když izraelský premiér 2018 vítal na své půdě Trumpa a dalších šest delegátů z jiných zemí, všem potřásl rukou, ale jedinému Trumpovi řekl "friend."

Maličká země velikosti Moravy je odedávna v nezáviděníhodné situaci, permanentně pod všesměrovým náporem Arabů. Hned co stát Izrael vznikl, bylo na jeho města od okolních muslimů spácháno osm bombových atentátů hned v prvním roce. Třeskutá situace Izraele se dá vyjádřit jako setrvávající advent velké arabsko-izraelské války, kdy jedině odstrašující síla atomovky drží Araby na uzdě. Ačkoli je v Izraeli snad každý třetí občan zaměstnancem armády, Arabi by je beztak umlátili turbanama. 

Že Izrael vlastní jaderné zbraně je (oficiálně) téměř jisté. Svoji atomovku nejspíše dosti krkolomně získal spolu s Pakistánem. Izrael není signatářem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní a jejich vlastnictví nikdy oficiálně nepotvrdil ani nevyvrátil. Úspěšný jaderný test na námořní plošině provedl Izrael v roce 1979 v severní části Antarktidy. Odhady množství izraelských jaderných hlavic se pohybují mezi osmdesáti a čtyřmi sty.

Zdroje

https://missilethreat.csis.org/country/israel/

https://missilethreat.csis.org/ground-based-midcourse-defense-resources/

https://de.wikipedia.org/wiki/Israel

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Počítačové hry zušlechťují mysl, umožňují nám nahlížet do jiných oborů.
DigCest