Night vision device / Noktovizor

Night vision device / Noktovizor
(..., night observation device, night vision goggles)

Noční vidění umožňuje produkování obrazového výstupu i za tmy. Jejich obraz bývá často výsledkem paralelních vstupů ze senzorů optických, infračervených i jiných. Jejich obraz bývá většinou monochromatický, v případě noktovizorů v odstínech zelené, protože je zjištěno, že odstínů zelené barvy dokáže lidský mozek rozlišit mnohem více než jakékoli jiné barvy.

Techniky strojového nočního vidění obecně se dají shrnout do tří kategorií: Zesilování obrazu, aktivní osvětlování a tepelné zobrazování. Noktovizor spadá do první skupiny – zesilování obrazu. Takovéto Image intensifiers jsou vakuové trubice používající k zesílení dostupného světla nízko-světelné jevy jako fluorescenci materiálů v gama-paprscích nebo konverzi tepelného vyzařování do viditelného tím, že nahrazují nedostatkové fotony elektrony, navyšují jejich proud a poté jej konvertují zpět do fotonů.

Oproti infračervenému snímači se nedá noktovizor oklamat tepelnou izolací, protože svým pracovním rozsahem 0,7 µm až 1 µm odpovídá infračerveném pásmu blízkém viditelnému světlu, nejedná se tedy o termovizi (1 µm výše). Využívá zbytkové světlo, nebude tedy fungovat v naprosté tmě např. v jeskyni. K tomu musí mít vlastní přidaný zdroj záření a jakmile ho má, dá se už detekovat. Sám se také někdy používá k detekci laserových zaměřovačů pracujících blízko infračervenému rozsahu.

Svým užitím i drahostí se nepředpokládají pro civilní sektor.

Zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/Night_vision

https://electronics.howstuffworks.com/gadgets/high-tech-gadgets/nightvision.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Objev spočívá ve vidění toho, co každý viděl, a v uvažování tak, jak to dosud nikoho nenapadlo.
X3 Reunion