Iveco LMV / Panther CLV (Iveco)

Iveco LMV (Light Multirole Vehicle)
Italské lehké víceúčelové vozidlo

Dodáváno jako lehké taktické vozidlo, Iveco LMV italské výroby zvítězilo v britském konkurzu FCLV (Future Command and Liaison Vehicle) a pod názvem Panther vstoupilo do služeb britské armády a dále bylo adoptováno řadou dalších zemí jako třeba Belgie, Rakousko, Norsko, Španělsko i Rusko. Vozidla Iveco LMV byla nasazena v Afgánistánu a Libanonu, odkud byly zaznamenány případy, že vozidla nejednou zachránila život posádce při výbuchu nástražných zařízení. Vozidlo bylo navrženo v 90. letech a vyrábí se od 2001.

LMV využívá přídavných dílů modulárního pancéřování volitelných podle potřeb mise. Má dosti slušnou ochranu proti účinkům pozemních min - klasický pancéřovaný podvozek tvaru V, smrštitelnou vrstvenou náplň v podlaze vozidla, pohlcující energii výbuchů a ještě k tomu sedadla odvozená z leteckých, která ještě o něco více pohltí energii spodního nárazu. K preventivní ochraně má navíc velmi originální princip ochlazování a rozvádění výfukových plynů sloupky v karoserii směrem nahoru a chlazené turbodmychadlo, aby byl minimalizován tepelný otisk vozidla. Mobilita je jištěna systémem dojezdových pneumatik (run-flat tires), takže vozidlo může jet i s úplně prázdnými pneumatikami.

Existuje tolik variant vozidla kolik je uživatelských zemí. Každá má trochu jiný vzhled, vlastnosti i jméno. Například britská varianta Panther CLV pojme jen čtyři členy posádky namísto původních pěti. Zato ale může být pancéřována i proti těžkým kulometům. Také je vybavována zbraňovou věží Enforcer RCWS, která může být vyzbrojena 7,62 mm kulometem, 12,7 mm těžkým kulometem nebo 40 mm granátometem.

Nejnovější kusy jsou vybavovány diesel motorem s výkonem 220 koňů, výkonnější převodovkou, zesílenou střechou, modernější palubní deskou a systémem filtrace vzduchu uvnitř kabiny.

Kupříkladu ruské Iveco LMV jménem Rys je také docela slavným pojmem.

Specifikace

Hmotnost 6,5 tuny; délka 5,5 m; posádka 1 řidič + 3-6 výsadek; pancíř standardu STANAG 4569 Level 1-4; užitečná zátěž 1200 kg; max. rychlost 130 km/h; operační dojezd 500 km.

Zdroje

https://www.ivecodefencevehicles.com/Pages/Products/lmv.aspx

https://en.wikipedia.org/wiki/Iveco_LMV

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Skleróza je matka turistiky.
Zdeněk Izer