Humvee HMMWV (AM General)

Humvee M1114 HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle)
Americké vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo

Humvee je snad nejznámějším vozidlem americké armády provázejícím zejména expediční síly. Humvee zaujal místo po původním Jeepu M151 z éry vietnamské války jako M998 HMMWV, později M1114 HMMWV. Vrcholu svého nasazení dosáhlo Humvee 1991 ve válce v zálivu, kdy se osvědčily jeho terénní schopnosti v poušti a inspirovaly vznik civilní varianty Hummer. V současnosti je nahrazováno vozidly JLTV Oshkosh.

HMMWV je původně navrženo jako dopravní prostředek pro personál i techniku za nepřátelskými liniemi. K tomu původně nenesl žádné pancéřování, jenom prvky NBC ochrany. 1993 válka v Somálsku jasně ukázala již dříve pociťovanou nutnost Humvee obrnit proti ručním palným zbraním, kulometům a RPG. Humvee je od té doby známo právě jako bojový prostředek pro zastavěná prostředí (urban combat roles).

Oproti svému předchůdci M998 má silnější turbo motor, výkonnější systém klimatizace a filtrace, posílený podvozek, neprůstřelná skla a plně pancéřovaný prostor pro posádku. Takto posílen pro městský boj vyrazil do hor Afgánistánu, kde sice vojáci oceňovali jeho výborné schopnosti v horském terénu, avšak ukázala se zde značná zranitelnost vůči nástražným výbušným zařízením. Protibalistická ochrana vyplynula naprázdno, protože málokdo na ně střílel. Objevovaly se naopak případy, kdy sami vojáci chtěli strhnout přidané pancéřování a dokonce dveře, aby ulehčili vozidlu a ještě více posílili mobilitu. Od Humvee samozřejmě existuje nepřeberné množství variant podle určení a verzí vývoje, k tomu jsou tu ještě úpravy v různých neamerických armádách. Humvee operuje v armádách snad poloviny zemí světa a také v civilních verzích. Jenom u americké armády slouží 17 variant vozidla Humvee pro různá určení jako přeprava personálu, transport zařízení, zbraňová platforma, polní ambulance, tahače houfnic, ....

Humvee veze čtyřčlennou posádku v celokovové kabině, jež je nedílnou součástí celého vozidla, s vertikálně posazenými čelními skly. Tělo je z důvodu úspory hmotnosti postaveno z hliníku namísto oceli, pouze oblasti kolem nezávislého zavěšení kol a rovnoběžníkové nápravy jsou ocelové. Samosvorné diferenciály dovolují vozidlu pohyb i pokud si pouze jediné kolo zachovává trakci. Vozidlo jede po speciálně navržených 37 × 12.5 palcových dojezdových pneumatikách. Vozidlo je vybaveno centrálním systémem dofukování pneumatik s tlakem regulovatelným za jízdy podle terénu. Maximální rychlost po silnici je 110 km/h přičemž standardní cestovní je navržena na 89 km/h. Humvee je transportovatelný letouny C-130 a většími a je shazován na padácích v nízké výšce ze zadní rampy letadla aniž by muselo přistát. HMMWV je schopno brodit se normálně do 76 cm a do hloubky 1,5 m užitím speciálního vybavení. K doplňkové výbavě vozidla patří naviják do 2700 kg, moduly pancíře montovatelné v poli. V úpravách jako nosič zbraní HMMWV může nést tyto: Minigun M134, granátomet Mk 19, těžký kulomet M2, a kulomety M240G/B a M249. Up-armored HMMWV varianta z roku 1996 nese vlastní zbraňovou věž (CROWS) a systém detekce nepřátelské palby Boomerang. Nejnovější je model M1151, který nahradil využívání více různých specializovaných typů. Jeho pohonem je 6,5 l turbo-diesel motor a nese 680 kg přídavného pancéřování. Má rychle odnímatelná úniková skla a výbuchový komín, který odvádí energii výbuchu uvnitř vozidla nahoru od posádky. Může vézt 910 kg užitečné zátěže a vléci 1800 kg. Má ovšem sníženou maximální rychlost po silnici na 80km/h a dojezd standardních 480 km.

Specifikace

Vyrobeno přes 281000 kusů; hmotnost 2,6 t; posádka 4; délka 4,57 m; V8 turbo diesel 6,5 l; rychlost 89 km/h; dojezd 480 km.

Zdroje

http://www.amgeneral.com/our-products-and-services/us-defense/

https://www.military.com/equipment/high-mobility-multipurpose-wheeled-vehicle-hmmwv

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zříci se znamená zanechat činnosti, k níž nás vábí naše touha.
indičtí mudrcové