Hawkei PMV (Thales Australia)

Hawkei PMV
Light protected mobility vehicle
Australské lehké obrněné vozidlo

Hawkei je novým lehkým vysoce mobilním vozidlem Australských ozbrojených sil. Bylo navrženo 2010 a ADF zadaly požadavek na výrobu 1300 vozidel Hawkei do konce 2016, aby nahradily vozový park stárnoucích Land Roverů.

Hlavními prioritami ve vývoji Hawkei byly vysoká mobilita, vysoká úroveň ochrany a přepravitelnost vojenskými vrtulníky. Vyskytují se čtyři varianty vozidla Hawkei, jmenovitě velitelská, užitková, pro ostrahu hranic a pro speciální jednotky. V těchto variantách variuje výzbroj a vybavení. V maximální zbraňové konfiguraci může mít Hawkei montovány až tři zbraňové systémy. Nejtěžší montovanou zbraní je 12,7 mm těžký kulomet a 40 mm granátomet.

Originální je zde usazení motoru a převodovky po straně vozidla, takže převodovka nezasahuje do kabiny a ta je jednak lépe chráněna a jednak prostornější. Kabina je celoocelová s dodatečně připojitelnými moduly pancíře. Posádka sedí v sedadlech pohlcujících energii výbuchu od spodu. Dalším prvkem protiminové ochrany je zesílená podlaha tvaru V.

Pohonnou jednotkou je rakouský diesel motor Steyr s výkonem 268 koňů, nejmodernější verze má dálkově ovládanou finskou zbraňovou věž Konsberg a francouzský zvukový lokátor nepřátelské palby Thales.

Hawkei je přepravitelný všemi standardními vojenskými přepravními letouny.

Specifikace

Navrženo 2010; hmotnost 7 tun; náklad 3 tuny; délka 5,78 m; posádka 4-6; diesel motor 268 hp; max. rychlost 130 km/h; dojezd 600 km.

Zdroje

https://www.thalesgroup.com/en/global/presence/asia-pacific/australia/defence/hawkei

https://www.armyrecognition.com/australia_australian_army_wheeled_armoured_vehicle/hawkei_thales_light_wheeled_protected_high_mobility_vehicle_australia_australian_army_pictures_uk.html

 

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nastala nová fáze průmyslové revoluce. Lidé už tolik nepotřebují ruce, aby se cítili kreativně.
Digitální Cestovatel