Growler M1161 (General Dynamics)

Growler M1161 (ITV-LSV)
internally transportable light strike vehicle (ITV-LSV)
Americké lehké útočné vozidlo strategické mobility

Growler je dalším z mnoha prototypů amerických rychlých útočných/užitkových vozidel, který však našel skutečné uplatnění právě v neprospěch ostatních (jako třeba Spectre JAMMA). Je od začátku konstruován jako vnitřně přepravitelný konvertoplány Osprey (v budoucnu Valor). Užívá ho americká námořní pěchota (USMC). Podobně jako nesčetné množství typů vozidel svého druhu vychází z Jeepu M151 z éry vietnamské války. Byly vytvořeny dvě varianty: Klasické M1161 lehké útočné vozidlo (LSV) a M1163 vozidlo vlekoucí za sebou na dvoukoláku 120 mm minomet a vezoucí v nákladovém prostoru pro něj munici. Varianta LSV může být vyzbrojena těžkým kulometem 12,7 mm nebo lehčím kulometem 7,62 mm nebo 40 mm automatickým granátometem.

Hlavní rolí Growleru je plnění terénních průzkumných a pozorovacích misí nebo přímá letecky shazovaná podpora parašutistů. Americké námořnictvo ho 2004 zadalo vyrábět do nekonečna pod stálou cenou, což znamená pro vozidla Growler významné uznání a pro výrobce obrovský úspěch. Od 2012 se však hledá novější náhrada Growlerů, která by rovněž byla přepravovatelná konvertoplány a byla by společnou platformou vozidel tohoto druhu jak pro USMC tak pro SOCOM.

Specifikace

Navrženo 1999; hmotnost 2,058 tuny; délka 4,14 m; posádka 4; pohon 2,8 l turbo-diesel 132 koňů; užitečné zatížení 900 kg; max. rychlost 137km/h; dojezd 657 km.

Zdroje

http://www.growlerme.com/specialmissionequipment/m1161lightattackvehicle.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Growler_(vehicle)

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Následujíc svit slunce opustili jsme starý svět.
z nápisů na Kolumbových karavelách