DCNemrtví

Grim Reaper / Sensenmann / Smrtka s kosou

Etymologie

Grim Reaper je nejznámější personifikací smrti v západním světě. V PC hrách je často použit charakter reaper jako sekáč, žnec, jedna z nejsilnějších jednotek dané strany a to i pokud se o smrtku či nemrtvé vůbec nejedná. Ve spojení Grim Reaper už vždy jde o smrtku s kosou - kostlivou postavu s lebkou v kápi, ze které je vidět maximálně kostěný hrudník. Celá postava a pohyb smrtky nebývá většinou dořešena. Tato symbolicky kosí lidi, tedy chodí a sbírá mrtvé.

Původ je již v řecké a římské mytologii v bohyních osudu Atropos a římské Morta. Dnešní podoba smrtky se vyvíjela ve středověku, kdy nejčastěji byla zobrazována v 15. století. V jiných náboženstvích světa může mít smrtka pouze úlohu průvodce na druhý břeh, přičemž kosa symbolizuje přetnutí posledních vazeb mezi duší a tělem. Smrtka ale neurčuje způsob, jakým člověk zemře. V různých podobách se vyskytuje od Indie po Latinskou Ameriku, může nabývat více mužských či ženských rysů. U nás je to prostě kostra v kápi s pohlavím neurčeným (vlastně spíše kostra nežli kostlivec).

Smrtku zpravidla nikdo nevidí rád, když nehlučně připluje. V českém filmovém pojetí jsou nezapomenutelné role Pana Smrtky (L. Smoljak) a kmotřičky (V. Kaplanová).

Skutečná role smrtky jako vysvoboditele ze života bývá také leckde brána docela příznivě, spíše než zlověstně. V jistém komiksu totiž smrtka vypráví: "Byla jsem zde v okamžiku vzniku prvního života, čekaje, a až zde nezbude žádného, můj úkol bude dokončen. Já jsem ta, kdo za sebou zamyká vesmír." A hned nato může s množinou všeho živého přejít do jiné úrovně bytí, snad vstříc světlejším zítřkům. Na rozdíl od zla je smrt v řadě kultur vnímána jako blahovolná.

V Evropě byla smrtka snad nejvíce vnímána v polovině 14. století za největších morových ran, kdy vymřela třetina populace. Tehdy si lidé nejvíce uvědomili nevyhnutelnost smrti a byl zavdán podnět k makabróznímu umění a pojmu tanec smrti, který právě smrtka ukončovala pouhým dotykem. Z pojmu černá smrt nejspíše vychází i černá kápě smrtky.

Reaper dneška

Jako Reaper bývají často nazývány unikátní zbraně, např. ve hrách Diablo a Doom. Je to buď přímo legendární kosa nebo střelná zbraň kosící nepřátele snadno a ve velkém množství. Ve stařičké Dark Colony byl jako reaper označován dvounohý bojový robot s rotačním kulometem v čumáku.

V Disciples 3 je silná nemrtvá jednotka Reaper vyzbrojena šesti kosami v šesti rukou a vyniká bojem na blízko. Ve Skyrimu existuje Chaurus Reaper, bitevní podoba zdejšího obřího mravence, opět mohutně pancéřován a silný na blízko.

Reaper v Heroes of Might & Magic VII

V HOMAM 7 je Grim Reaperem nazvána pokročilá bojová jednotka Nekropole. V oficiální encyklopedii herních reálií najdeme zhruba toto: Zvěstovatelé smrti, ztělesnění zkázy, Grim Reapeři vjíždějí na bojiště na koni, v rukou třímajíc velkou kosu. Říká se, že kam Reaper udeří, tam jistě následuje smrt. Reaper zde má všechny výhody nemrtvých plus má schopnost Fatal Strike, což znamená, že jakmile způsobí nepřátelské jednotce zranění, tato ihned zcela umírá. Jeho slabší obdobou je Grim rider, ze kterého se Grim Reaper upgraduje.

Zdroje a ilustrační obrazy

Death personification. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2019.
https://en.wikipedia.org/wiki/Death_(personification)

How the Grim Reaper Works. Howstuffworks.com. Web. 2018.
https://science.howstuffworks.com/science-vs-myth/strange-creatures/grim-reaper.htm

Sensenmann. Wikipedia Die freie Enzyklopädie. Web. 2018.
https://de.wikipedia.org/wiki/Sensenmann

Grim Reaper. Tvtropes.org. Web. 2018.
https://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/TheGrimReaper

Grim Reaper. Urban Dictionary. Web. 2018.
https://www.urbandictionary.com/define.php?term=Grim%20Reaper

DCNemrtví
DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

První kontakt bude tak nezvyklý, tak nečekaný, že nás něco takového ani vzdáleně nenapadne.
Nick Pope