Fennek (KMW)

Fennek
Light Armoured Reconnaissance Vehicle, Leichter Gepanzerter Spähwagen Fennek
Německé lehce pancéřované vozidlo průzkumu

Vozidlo Fennek je výsledkem spojeného úsilí vývoje v Německé a Nizozemské armádě a prototyp nastoupil sériovou výrobu v roce 2003. Jedná se o čtyřkolové vozidlo s dieselovým motorem a náhonem na čtyři kola. Řidič může za jízdy regulovat tlak v pneumatikách podle terénu. Maximální rychlosti po silnici dosahuje vozidlo 115 km/h. Veškerou pozorovací techniku lze vysunout nahoru na výškově výsuvném stožáru. Tyto senzory zahrnují vše, co je dnes standardem, od denní kamery, po tepelnou kameru, laserový dálkoměr… Spolu s údaji z GPS a z inerciální navigace odesílá pozorovatel data o objektu zájmu do sítě digitálního bojiště. Senzorovou hlavu lze od vozidla úplně odpojit a umístit na dálkově ovládanou trojnožku obsluhovanou z vnitřku vozidla. Stejně tak bývá vozidlo standardně vybavováno miniaturním UAV Aladin.

Rozličná škála zbraní může být montována především pro účel ochrany samotného prostředku. Typicky je to 12.7 mm kulomet, protitanková raketa Spike, 40 mm granátomet nebo kulomet Rheinmetall MG3. V současnosti se osvědčuje i Stinger Weapon Platform se čtyřmi raketami Stinger pro protileteckou ochranu na střední vzdálenost.
Pancéřování vozidla dostatečně chrání vůči všem střelám 7.62 mm a další pláty ochrany lze dodatečně připnout podle typu mise. Posádka je chráněna před protipěchotními minami i proti zamoření prostředky hromadného ničení (NBC).

Vozidlo je zatím hojně využíváno pouze německou a nizozemskou armádou, avšak od začátku je zamýšleno pro export.

Specifikace

Hmotnost 9 tun, posádka 3, diesel motor 239 hp, rychlost 115 km/h, dojezd 860 km.

Zdroje

https://de.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A4hwagen_Fennek

https://www.kmweg.com/home/wheeled-vehicles/fennek/fennek-command-and-control-vehicle/product-information.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zvědavost je matkou inteligence.
sociální darwinismus