Far Cry 4: Přehled zbraní

Zbraně ve Far Cry 4 sice nejsou žádnými technologickými novinkami, spíše obstarožními typy ověřenými druhou světovou válkou, ale pocit z nich je dobrý i když účinnost trochu pokulhává. Pokud například do medvěda musíte vyprázdnit najednou celý zásobník útočné pušky, není to nijak lichotivé. Pojďme se na ty nejvýznačnější podívat.

Pistolí a revolverů je zde fůra, jejich použitelnost je však pouze z nouzových důvodů. Nejsilnějším je Desert Eagle, ovšem jeho využití stejně klesá s dálkou kvůli zaměřování a dostřelu. Na blízko jde však o královskou zbraň, zejména pokud máte prodloužený zásobník. Revolver osmiraňák je zcela nepoužitelnou prdlavkou, zato .45 Magnum se zaměřovačem je silný, ovšem na pistoli nemá, protože trpí nižší kadencí a je na pouhých šest nábojů, přičemž vyměňování bubínku trvá dlouho. Takže z ručních zbraní jasně vévodí Desert Eagle, z kterého má hráč podobný pocit, jako ze Silver Talon v Soldier of Fortune.

Všechny zbraně je možno dosti modifikovat co do zaměřovačů, vysokokapacitních zásobníků, tlumičů rázu, tlumičů zvuku, rychlonabíjení atd. Vylepšené střelební vlastnosti potom skutečně ve vlastní ruce pocítíte. K tomu navíc je možné zbraň přelakovat na jakoukoli barvu a vzor kamufláže. Ve hře to sice poznat kromě vzhledu nijak není, ale například se svítivě růžovou pistolkou si připadáte opravdu frajersky. Nechybí zde ani proslulé nostalgické Parabellum!

Submachine guns jsou menší útočné pušky s kratší hlavní a větší pistolovou municí. Bohužel jsou slabé a ani kapacita zásobníku nijak neoslňuje. Za zmínku stojí jen Vector .45 ACP pro svoji kadenci a kapacitu zásobníku. Klasicky potom zde nechybí HK MP5, britský a německý samopal z druhé světové války, a ani dva experimentální izraelské.

Brokovnice přinášejí nejlepší požitek z lovu zvěře. Proti lépe vyzbrojeným vojákům účinné jen na blízko, a ke konci hry zcela nepoužitelné, protože nepřátelé si vás puškami vychutnají na dálku dřív, než se k nim dostanete na účinný dostřel. Nejlepší je stará známá snad ze všech her, SPAS 12, s monstrózním rachotem, kadencí a účinností na blízko.

Kulomety bohužel rovněž neoslňují. Dávají ale pocit bezpečí, protože zásobník vydrží dlouho. Pokulhává však využití na velkou dálku a oslabující rozptyl.

Granátomety jsou ve hře dva. První z nich se dá využít jako pistole, tedy použít i při střelbě z vozidla. Po každé ráně se musí nabít a kvůli absenci zaměřovače je někdy problém odhadnout výšku, abyste se nepříteli trefili přesně pod nohy.

Plamenomet je pro fajnšmekry. Není to tak úplně zbraň, je silný k lovu zvěře, avšak kožešiny jím získané ztrácí na ceně. Protikladem je luk. Tichý, silný, přesný avšak s obloukovitější balistickou křivkou. Ovšem má bonus k lovu zvěře, takže z jednoho zvířete uloveného lukem stáhnete hned dvě kůže.

Velký granátomet je na čtyři výstřely před znovunabitím, je silnější než první, na větší dálku, ale bohužel se k němu dostanete až ke konci hry. Nejen ve FarCry4 platí, že granátomet je nejlepší ostřelovačkou!

Puška na slony je dvouhlavňovou kulovnicí. Silná, ohlušující, zvěř kolící jedním výstřelem. Rychle se nabíjí a nebýt absence zaměřovače i tak patří k nejlepším zbraním ve hře. Upilovaná dvouhlavňová brokovnice je sice jen na bezprostředně blízko, ale zato se rychle nabíjí, je smrtící a lze použít jako pistole i z auta, ze hřbetu slona či dokonce z vrtulníku. Nejmenší brokovnice je tedy logicky skoro nejlepší zbraní vůbec.

Útočné pušky jsou nejrozumějšími zbraněmi ve hře, kompromisem mezi účinností, dostřelem, zaměřováním i kapacitou zásobníků. Nejlepší je P416 (podle předlohy HK416). Kvůli charakteristickému designu stojí za zmínku i francouzská národní Famas F1, dále ACR - polovojenská to odvozenina M 16.

Kalašnikov je nejrozšířenější zbraní ve hře s výborným zvukem a dobrou silou. Užívají ho skoro všichni cizí vojáci a tak do něj vždy najdete dostatek nábojů. Kalach je pravým králem soubojů v aréně, neboť tam počítáte každý náboj a jedině s kalašnikovem si zde pořádně zastřílíte.

Ostřelovací pušky sice dominují na vzdálenost a přesností, ovšem zdaleka ne všechny zabíjí první ranou. Mají malou kadenci, nízký počet nábojů v zásobníku a při přebíjení většinou ztratíte focus. To vše neplatí pro poslední čínskou ostřelovačku, která je svojí silou, zvukem, kapacitou a především kadencí rozhodně nejlepší zbraní celé hry. Dostanete se k ní však tak pozdě, že ji použijete už jen na pár posledních misí. Z běžně dostupných je nejlepší Dragunov SVG, který lze doplnit upgradem, s nímž můžete přebíjet zásobník za stálého pohledu do zaměřovače.

MG42 je starý německý filuta, druhou světovou válkou prověřený to kulomet. Druhou nejlepší zbraň ve hře z něj dělá kadence a síla, likvidovat s ním auta je nádherné. Pekelný rachot i účinnost na vozidla. Bohužel vypadá strašně archaicky a neudržovaně.

Milovníci starých druhoválečných zbraní a sólistického způsobu hry si s FarCry 4 rozhodně přijdou na své. Je to takové více sportovní a frajerské, méně vojenské než zcela dechberoucí FarCry 3.

Zdroj

Far Cry 4 Gold. 1.8.0. Ubisoft Montreal. Windows. 2015. PC game

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zříci se znamená zanechat činnosti, k níž nás vábí naše touha.
indičtí mudrcové