Dozor-B (KhMDB)

Dozor-B
Ukrajinské lehké obrněné vozidlo

Dozor-B dokončený roku 2007 a vyráběný od 2013 je určen jednotkám rychlé reakce a policii k provádění průzkumu, patrol a mírových operací, stejně jako hlavní vozidlo pro transport v bojových podmínkách. Ač velmi nadějný projekt, výroba se 2016 úplně zastavila kvůli špatné situaci na Ukrajině.

Kromě všech jízdních elementů je oddělení pro posádku vzduchotěsně a hlukově izolované, jako součást NBC ochrany v zamořeném prostředí. NBC ochrana sestává z přetlaku v kabině, filtračního a ventilačního systému vzduchu, doplněného výhřevnou a chladící jednotkou. Celkově má NBC ochrana vyčistit okolní vzduch od prostředků hromadného ničení, tedy plynných jedů, radioaktivního prachu, biologických aerosolů a hořlavých prachových suspenzí, než je vháněn do kabiny. Vozidlu nechybí žádné z moderního vybavení vídaného u západních ekvivalentů, jako velitelský panel, komunikační a navigační výbava, periskopy s 360° přehledem.

Vozidlo poskytuje ochranu pro posádku před účinky pozemních min a ručních zbraní, pancíř i skla jsou vystupňovány ustát zásah průbojnou municí ze zbraně ráže 7,62 mm. Ochrana proti minám představuje celoocelový pancíř válcového tvaru pod prostorem posádky. Pancéřování je modulární a dovoluje tedy přidat dodatečné pláty pancíře proti zbraním těžšího kalibru.

Vzdáleně ovládaná střešní zbraňová věž je vyzbrojena těžkým 12,7 mm protileteckým kulometem s 360° palebným polem. Posádce je přístupna noční/denní optika a řidiči je k dispozici výstup z periskopů a aktivní/pasivní noční vidění.

Speciální výbava představuje centrální dofukování pneumatik a vyprošťovací naviják. Řidič může ze svého panelu za jízdy kontrolovat tlak v pneumatikách podle typu terénu. Vozidlo je k mání ve víceúčelové, průzkumné, velitelské, zdravotnické a více obrněné variantě.

Prototyp byl prodán Polsku k výrobě vlastních variant, jinak ho využívá armáda Ukrajiny a Senegalu.

Specifikace

Navrženo 2007; hmotnost 6,3 tuny; délka 5,4 m; posádka 3 + 8 výsadek; diesel motor 190 hp; užitečná zátěž 1200 kg; rychlost 100 km/h; dojezd 750 km.

Zdroje

http://www.tank.lviv.ua/en/productions/details/dozor

https://www.armyrecognition.com/ukraine_ukrainian_army_wheeled_armoured_vehicle/dozor-b_4x4_light_armoured_vehicle_personnel_carrier_technical_data_sheet_specifications_pictures_video_12404164.html

https://www.army-technology.com/projects/dozorbapc/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zatímco v hrozivém světě živých vedou všechny cesty na hřbitov, v hrozivém světě nemrtvých vedou všechny cesty ze hřbitova.
DigCest