Cougar MRAP / Mastiff / Ridgeback (Force Protection)

Cougar MRAP
MRAP and infantry mobility vehicle
Americké minám odolné pěchotní vozidlo

Vozidla amerického výrobce Force Protection Inc. se vyznačují odolností proti minám a nástražným improvizovaným výbušninám. Ne jinak je tomu u pěchotního vozidla Cougar vyvinutého 2004 pro potřeby americké námořní pěchoty a britské armády. Pomocí samonosné karoserie a zesíleného podvozku tvaru V pod celou délkou vozidla se dociluje rozvádění energie výbuchu pod vozidlem do stran. Vozidlo tak má ustát energii výbuchu ekvivalentu 14 kg TNT. Křest ohněm v Iráku prý ukázal, že ze tří set útoků na tato vozidla nebyl ani jeden člen jejich posádek smrtelně raněn.

Vozidlo je k mání ve čtyř a šestikolové variantě. Jeho rolí určení je transport personálu a vybavení. Vozidlo Cougar je základem pro mnohé samostatně pojmenované konfigurace vozidla v různých armádách světa (např. JERRV, Ridgeback PPV, Mastiff PPV, Timberwolf a další). Cougar a jeho varianty jsou využívány mnoha armádami zemí NATO i jinými. Na některé varianty je montována vzdáleně ovládaná zbraňová věž CROWS II.

Varianta 6x6 přepraví až deset vojáků a robota na odstraňování min. Kromě přepravy je využívána jako tahač artilerie, vyprošťovací vozidlo nebo ambulance. Šestikolová varianta je také dobře uzpůsobena pro boj v městských prostředích. Jak pancíř tak skla vozidla ustojí zásahy z ručních zbraní do ráže 7,62 mm.

Specifikace

Hmotnost 16,8 tun + náklad 5,5 tun; posádka 2 + 8 až 12; délka 7,09 m; diesel motor 330 hp; cestovní rychlost 90 km/h; max. rychlost 107 km/h; max. dojezd 990 km.

Zdroje

https://militarymachine.com/cougar-armored-patrol-vehicle-mrap/

https://www.military.com/equipment/cougar-6x6-mrap

https://www.army-technology.com/projects/cougar-mrap/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Naděje neznamená, že něco musí dopadnout, jak bychom chtěli, ale naděje je stav ducha, bez kterého nemůžeme žít.
Václav Havel