Zircon 3M22

Anti-Ship Hypersonic Cruise Missile
Ruská protilodní střela / s plochou dráhou letu

Roku 2020 Rusko oznámilo dovršení třech projektů, které od roku 2011 měli za úkol vyvinout  protilodní hypersonickou střelu s plochou dráhou letu a tou je 3M22 Zirkon. Nyní nastává fáze vyzbrojování lodí novými raketami.  Nejdříve je dostanou dva velké křížníky, celkem asi 80 zirkonů. V další vlně budou následovat fregaty, korvety a útočné ponorky.

Střela 3M22 Zircon  nese kódové NATO značení SS-N-33. Jde o řízenou střelu určenou k vertikálnímu odpalu z  pozemních raketových sil,  ale hlavně z plavidel a ponorek a snad časem i z letadel. Putin teprve rok před dokončení vývoje oznámil, že jde o raketu hypersonickou,  která má dosahovat v ideálním případě osminásobku rychlosti zvuku. Raketa je dvoustupňová,  je nejprve urychlena raketovým motorem na  tuhé palivo a až po dosažení potřebné rychlosti se zažehne motor scramjet s nadzvukovým spalováním kapalného paliva, který raketu akceleruje nad tři Machy a výše. 

Za nevhodné situace je dosah rakety 500 km při  vodorovném letu po celou dobu. Při  trajektorii po částečné balistické křivce je to 750 km a v ideálním případě max 1000 km. 

Zbraň tato má strategické důsledky kvůli maximálnímu dosahu a hlavně kvůli rychlosti, kterou se pohybuje. Takže bude obtížně odhalitelná a sestřelitelná. Koncová hlavice v terminální fázi letu má navíc vysokou schopnost manévrovat s přetížením až 30 g. 

Americké informace špionážního charakteru hovoří dokonce o nové maskovací technologii raket, kdy je střela po celou dobu zahalena do oblaku plazmy, která je neprostupná pro všechny paprsky a rádiové frekvence,  takže letící střela zůstává až do  dopadu nedetekována.  O tom Putin ani nemluvil, takže o to více bychom s tím měli při vývoji západních zbraní dopředu počítat. Nejde ale o stealth technologii,  nýbrž o vedlejší účinek hypersonického letu v spodní husté atmosféře.

Rovněž systém navádění není znám. 

Specifikace

Rok 2021;  délka rakety 12 m;  hmotnost hlavice 300 až 400 kg; rychlost letu Mach 8; výška letu 28 km; povětšinou námořní vertikální odpal; 

Zdroje

https://missiledefenseadvocacy.org/missile-threat-and-proliferation/todays-missile-threat/russia/3m22-zircon/

https://www.globalsecurity.org/military/world/russia/zircon.htm

https://weaponsandwarfare.com/2020/04/09/russian-3m22-zircon-3m22-tsirkon-hypersonic-cruise-missile/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Následujíc svit slunce opustili jsme starý svět.
z nápisů na Kolumbových karavelách