Wirus 4 (Team Concept)

Polské vozidlo speciálních jednotek

Polský návrhář a výrobce speciálních vozidel, který těží z podílů na technologiích německých a japonských, se pochlubil roku 2018 s novou rodinou obrněných vozidel Wirus. Vlastně je to již čtvrtá vývojová verze od roku 2012 a polské ministerstvo obrany má zatím 118 kusů, se kterými je prý nevýslovně spokojeno.

Celkem byla pospolu vydána tři vozidla: Dino 319 4x4 devítimístné, Dino 519 4x4 pětimístné pancéřované a Wirus 4x4 trojmístný pro speciální jednotky hloubkového průzkumu.

Rodina Wirus 4 patří do velmi lehkých vozidel. Má užitnou zátěž 900 kg, tedy posádku tří plně vyzbrojených vojáků, kteří sedí ve slupce z kompozitního pancíře. Kostra vozidlo je z trubek z vysoce odolné oceli a kabina z keramicko-aramidového laminátu. Základní úroveň ochrany se nalézá na standardu STANAG 4569 level 1 jak pro boční balistickou tak spodní protiminovou ochranu.

Střešní výlez má možnost montáže kulometů do ráže 12,7 mm a upevněny mohou být i ruční zbraně všech jednotlivých jezdců.

Wirus 4 bude vybaven pozorovací optoelektronikou a laserovým značkovačem cílů.

Samozřejmou výbavou jsou dojezdové pneumatiky, samovyprošťovací naviják a radiokomunikační systém.

Pohonem by měl být přeplňovaný vznětový 2,4 l motor spárovaný s automatickou převodovkou. Měly by vydat výkon 180 koňů. Vedle toho bude ve vozidlech nezávislý 12V zdroj energie. Světlá výška bude na vojenské vozidlo dost nízká 24 cm.

Více se nejspíše dozvíme, až přijde jejich čas.

Specifikace

Hmotnost 1,7 až 2,6 t; délka 4 m; rychlost 120 km/h; dojezd 600 km;

Zdroje

Oficiální: https://team-concept.pl/en/work/lpu-wirus-iv-2/

https://www.armyrecognition.com/eurosatory_2018_official_news_online/eurosatory_2018_polish_company_team_concept_displays_wirus_iv_for_special_forces.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Jednou si myslím, že jsme ve vesmíru sami, jednou že nejsme. Obě myšlenky jsou ohromující.
A.C. Clarke