DCNemrtví

Wight / Wichtel / Mátoha

Etymologie je jiná

Ve staroangličtině wiht znamenalo živé myslící stvoření. Anglická Wikipedia to dokazuje na mnoha citacích středověké literatury, kde se slovo wight vyskytuje. Vypadá to, že slovo patřilo do slovníku Geoffreyho Chaucera, který ho ve 14. století poprvé a často používal. Jak doba postupovala, několik výskytů je u Shakespeara, Irvinga, Byrona a dalších až do počátku 19. století. Klasický literární význam slova je tedy jiný, než výraz pro v moderní době jednoho z nejpopulárnějších druhů nemrtvých v PC hrách - Mátoha!

Německá Wikipedia uvádí, že Wichtel, také Wichtelmännchen, je vlastně šotkem ze severských pověstí, který koná dobro. Jde o nápomocného domácího skřítka, který potají pomáhá lidem s domácími pracemi.

Ke slovu mátoha český Wikislovník dodává, že jde původně o slovenské slovo, zavlečené do češtiny slovenskými spisovateli s významem přízrak, přelud.

Ať první či druhá podoba má tedy daleko od mátohy, bezpochyby nejděsivějšího tělesného nemrtvého, co se běžně ve fantasy žánru a zejména PC hrách vyskytuje.

Za oním překlenem mezi neškodným živým stvořením a nezdolně nemrtvou mrtvolou nestojí nejspíš nikdo jiný než sám Tolkien, se svými barrow-wights, mátohami z mohyl.

Anglický Wikislovník potvrzuje předešlé, ale dodává zajímavý fakt, že wight se může vyskytovat také jako adjektivum, znamenající chrabrý, houževnatý a působivý. Zde už tedy začíná přihořívat, protože přesně tak mátohy v PC hrách působí. Jde vlastně o jakousi mocnou, děs šířící, drtivě silnou zombii. Mátoha je vždy řazena k vyšším nemrtvým. Jako tělesný nemrtvý je možná nejvýše, možná o stupínek níže pod lichem. Zatímco lich je spíše nemrtvý kouzelník, u mátohy jde čistě o hrubou sílu válečníka znásobenou nemrtvou nadpřirozeností, jak jen to jde.

DCNemrtví
DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

V Německu předmět není způsobilý patentové ochrany, pokud jej odborník mohl vytvořit, aniž byl vynálezecky činným. Teprve výkon vzdálený průměrnému odborníkovi zaslouží odměny v podobě udělení ochrany.
Karel Čada