WS-35 155mm

Precision-guided artillery shell
Čínský zázračný náboj houfnic? (habaďůra)

Roku 2013 Čína uvedla dělostřelecký náboj překvapujících výkonů. Náboj 155 mm dělostřelectva WS-35 váží pouhých 18 kg, avšak houfnice s ním má mít  neuvěřitelný dostřel 100 km. Na první pohled je zde do očí bijící rozpor mezi hmotností celého náboje a právě oním dostřelem. Pokud by raketou  asistovaný projektil měl doletět takto daleko, nezbylo by v něm mnoho místa pro užitečnou zátěž, tedy výbušnou nálož. Navíc je zde další potíž  s tím, že kromě Číňanů samotných nikdo jiný ono střelivo v akci neviděl.

Náboje WS-35 mají využívat navádění přes čínský polohovací satelit Beidou a mají  ještě záložní inerciální navádění. Do své vzdálenosti maximálního dostřelu 100 km mají dopadnout s odchylkou 40 m od cíle. Jednotný náboj přitom má shodné vizuální charakteristiky s dalšími náboji rekordního dostřelu 50 až 60 km. WS-35 byly vyvinuty Norincem pro samohybné houfnice Číny PLZ-05. 

WS-35 ráže 155 mm má stabilizátory v podobě výklopných křidélek na hlavici i zadku, váží 18 kg, náboj je dlouhý 1620 mm, teoretická rychlost střelby s ním má být 5 ran za minutu a  střelivo má  vydržet účinné podobu skladovací lhůty 10 let. Náboj vypadá takřka totožně jako americký Excalibur Shell, jenž má sice kruhovou nepřesnost ve vzdálenosti maximálního dostřelu poloviční (20 m), ale to platí také i o dostřelu (60 km), jinak rekordním,  který je mezi největšími rekordmany světa na poli 155 mm dělostřelectva. Dostřel 100 km zní prostě neuvěřitelně. Však také většina z několika málo zdrojových článků, již jsem o WS-35 našel, se k němu staví velice skepticky. Vkrádá se mi představa, aby nakonec nešlo o čínskou habaďůru! 

Teoreticky to sice možné je, ovšem žádná špičková západní technologie dosud takových výkonů nedosáhla. Jeden zdroj dokonce uvažuje, že jde o typografickou chybu, kde si omylem prostě k 10 km přidali jednu nulu navíc. To je zase na houfnice dneška dosti podprůměrná hodnota, ale tím uvěřitelnější.

Zdroje

https://www.strategypage.com/htmw/htart/articles/20131128.aspx

http://megamagtest.blogspot.com/2014/05/ws-35-155-mm-guided-artillery-shells.html 

https://www.deagel.com/Defensive%20Weapons/WS-35/a002888

 

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

I cesta neúspěchu může být dlážděna dobrými úmysly.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren