Vysokohorské válečnictví

Mountain warfare (,alpine warfare)

Při provádění vojenských operacích v horách je známá ta věc, že vojáci mají dva nepřítele: protivníka a prostředí (počasí). Hory omezují pohyb jednotek, prodlužují čas jejich odpovědi. Přesuny materiálu v horách vyžadují speciální k tomu určené oddíly.

Útočit na připravenou nepřátelskou pozici v horách zabere větší poměr útočníků a obránců než na to samé v rovině.

Indie

Na internetu v diskuzích a na encyklopediích se běžně dočtete, že nejlepší horské válečnictví má Indie. Ta má dodnes nejdelší tradici horského válečnictví, jsa poučena ze tří válek v poslední době. 1947 až 65 proběhlo několik konfliktů mezi Indií, Pakistánem a Čínou o region Kašmír. Ten leží přímo v Himalájích, kde cesty mimo horské vrcholy leží ve výškách kolem 1500 až 3500 m n.m. Je sice rájem ohrožených zvířat, ale žije v něm jen asi 4-6 milionů obyvatel, takže jeho ekonomická hodnota musí být titěrná, vzhledem k tomu, že leží mezi třemi nejlidnatějšími zeměmi světa, z nichž dvě mají přes 1,3 miliardy obyvatel.

Poslední byla Kargilská Válka 1999 mezi Indií a Pákistánem. Šlo o jedinou moderní válku odehrávající se výlučně v horách. Právě po ní indická armáda implementovala školu vysokohorského vedení boje.

Horské konflikty

Další vysokohorské konflikty světa jsou zmiňovány ve Válce o Falklandy 1982 (v níž se Britové naučili používat vrtulníky) a ve válkách v Afgánistánu (při vpádu Sovětů 1979, v následné občanské válce 1989 a vlastně i 2001 při vpádu USA pro zničení Talibánu a zabití Osamy bin Ládena (2011).

Vysokohorské speciální jednotky

Jednotky trénované pro práci v horách má kolem 60 armád na světě, Wikipedia udává abecední seznam prvních 57. Úkony vojáků se dost překrývají se zimním válečnictvím.

V dnešní době vysokohorské válečnictví znamená něco jiného než v první polovině 20.st. Dnes mají vojáci mechanizované, digitalizované a především letecké vybavení.

Indie vyžaduje "mountaineering" jako základní dovednost každého svého vojáka, přičemž vojáků specializovaných pro boj v horách má mít kolem 200 000 ve 12 divizích. Indie údajně udržuje svá armádní postavení i ve výškách přes 5 km, kde nejvýše položená základna na Siachenském ledovci (vedle) je ve výšce 6750 m.

Nejužívanější indickou vysokohorskou zbraní jsou americké tažené houfnice M777 spolu s vrtulníky Chinook. Poté jsou to velkorážné ostřelovací pušky jednotlivců. Indie v poslední době právě do hor nakoupila americké nejnovější vrtulníky Apache Guardian AH-64E.

Školy

V USAF je školou vysokohorského válečnictví Army Mountain Warfare School (AMWS) ve Vermontu: https://www.benning.army.mil/Infantry/AMWS/

V Evropě je to NATO Mountain Warfare Centre of Excellence, které si klade za cíl vyvíjet doktrínu a taktiku MW (Mountain Warfare) a připravovat na ni vojáky: https://www.mwcoe.org/

Ruská vysokohorská doktrína MW samozřejmě považuje za nejdůležitější armádní funkci velení, ale dále je to dělostřelectvo a letecká podpora, posléze ženisté a protiletecká obrana.

Ruské lekce

Rusové získali největší vysokohorskou lekci v Afgánistánu 1987, kde celé čety padaly jak mouchy ve svých pěchotních vozidlech, posléze se tam nejvíce osvědčily ozbrojené vrtulníky Mi-24, ale to jen krátce do doby, než je Afgánci začali jako žárovky sestřelovat americkými Stingery. Velmi pěkně ruské lekce v Afgánistánu získané popisuje vojenská analýza dostupná na: https://indianstrategicknowledgeonline.com/web/Mountain_warfare.Russian_perspective.pdf

a také kniha vydaná 2018: Russia’s Historical Experience in Mountain Warfare;

MW krásně shrnuje U.S. příručka Soldiers’ Guide to Mountain Warfare: https://www.globalsecurity.org/military/library/report/call/call_12-13.pdf

Je úžasné, jak americká i ruská příručka nakonec zmiňují zhruba to samé na srovnatelném počtu stran. Je to příručka dnešní, takže pomalu v každé větě se tam vyskytuje slovo vozidlo, méně již vrtulník nebo tažné zvíře. Najdete tam takové informace, jaké nás na tomto webu již nezajímají, jako třeba Tabulku výdrže baterií v závislosti na teplotě a tlaku.

Zdroje a doplnění

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_mountain_warfare_forces

https://www.hindustantimes.com/india-news/india-has-largest-most-experienced-mountain-army-in-the-world-says-chinese-military-expert/story-4eR8hDrrshV7j59OHvfIYO.html

https://indianstrategicknowledgeonline.com/web/Mountain_warfare.Russian_perspective.pdf

Další U.S. horská vojenská příručka: https://irp.fas.org/doddir/army/fm3-97-6.pdf

Další encyklopedický rozcestník: https://military-history.fandom.com/wiki/Mountain_warfare

Úžasná hádka o tom, nakolik patří tanky do hor nebo ne: https://www.quora.com/What-armored-fighting-vehicles-would-you-have-in-heavy-forests-and-mountain-regions-warfare-military-railguns-worldbuilding

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Reakce přichází až když problém klepe na dveře.
Jiří Šedivý