Vikhr 9K121

Air-launched anti-tank missile
Ruský protitankový raketový komplet 

Vývoj sovětské protitankové řízené střely Vichr proběhl v osmdesátých letech,  časem se dočkala řady vylepšení a je užívána z důvodu historické setrvačnosti dodnes.  Zbraňový komplet Vichr byl vyvinut pro ruské bojové vrtulníky Kamov.  Jde o řízenou střelu naváděnou po laserovém paprsku, nesoucí kódové NATO označení AT-16 Scallion.

Rakety 9K121  mohou být odpalovány především z vrtulníků, ale i z lodí AK-630 a z letounů Su-25T. Řízená střela Vichr  je určena k ničení pohyblivých pancéřovaných cílů s explozivním reaktivním pancířem na vzdálenost 8 km   při odpalu z vrtulníku a 10 km pokud odpalována z letounu s pevným křídlem. 

2021 byl komplet nově vylepšen.  Komplet sestává z automatického hledí sledujícího cíl televizním a infračerveným kanálem, dále z laserového značkovače a laserového dálkoměru a především z digitálního systému řízení palby. Ten je plně stabilizován,  obstarává detekci,  identifikaci a zaměření cíle za dne i noci.

Raketa Vichr samotná  ničí cíl  výbuchem tandemové kumulativní  hlavice po roznícení při kontaktu.  Pomocí čidel na zádi střely sleduje návodčí laserový paprsek a pomocí křidélek koriguje svůj směr k němu. Každá střela zvlášť je připravována a skladována v zapečetěném jednotném kontejneru. Vichr má také účinek střepinový (tříštivý) proti plošným a měkkým cílům,  což je výhoda Vichru o proti střelám Ataka. Pozdní verze mají proto roznětku, která iniciuje nálož ve vzdálenosti pěti metrů od cíle. Tímto principem se dají rakety Vichr použít i k postřelování pomalu letících vzdušných cílů. Díky čidlům v přední části projektilu jsou rakety Vichr dosti odolné vůči elektromagnetickému rušení od samotných cílů, ke kterým se přibližují. Rakety Vichr se k cíli přibližují dost rychle rychlostí 600 m/s (Mach 1,8) a proti více cílům mohou být odpáleny 4 rakety do 30 sekund. 

Jedna raketa Vichr váží 45 kg,  z čehož 12 kg připadá na bojovou hlavici.  Průměr (ráže) raket je 130 mm, délka 2,8 m, dolet 10 až 12 km. Udává se,  že dokáže prorazit 1000 mm homogenní oceli (RHA ekvivalent) po poražení ERA. 

Zdroje

http://www.repulestudomany.hu/folyoirat/2014_3/2014-3-03-0178_Szilvassy_Laszlo.pdf

https://dfnc.ru/en/press-release/kalashnikov-delivers-vikhr-1-guided-missiles-to-mod/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Stále častěji se musím dopouštět zjednodušování, abych ostatním něco vysvětlil, a to mne stále víc trápí.
DigCest