Vetronics suite

Telematická a informační jednotka vozového parku

Vetronics se používá v armádním i civilním inventáři pro  elektronické sledování celého vozového parku v reálném čase. Uživatelé v centrále potom pracuji s něčím, co by se dalo nazvat jako webdispečing.

Vetronics jsou vlastně zkratkou vehicle and electronics. Vetronics jednotka využívá technologií GPS a GSM  a je to mobilní a přenosné zařízení. Je jím nejen možné vyčítat telemetrické údaje z palubního počítače vozidla, ale i pro civilní sledování jím lze sledovat stav paliva v nádrži a stav odometru. Ve vojenském prostředí jde sledovat třeba také kompletní diagnostické údaje všech subsystémů vozidla včetně zbraňových. Data jsou ukládána nejdříve do lokální paměti a poté jsou pomocí SIM karty odesílána na server. Zařízením na to většinou stačí 4MB  paměti a pomocí antény dokáží spolupracovat se všemi geolokačními systémy jako GPS, GLONASS, GALILEO, EGNOS. 

V Evropě ponejvíce vyrábí vetronics suites Saab a Rheinmetall a jinak celá paleta civilních firem. Ve vojenském měřítku se zařízení hodně zabývají kyberbezpečností  a mají robustní softwarovou sadu nabízející daleko komplexnější využití než pouze k civilnímu hlídání kamionů. Jejich software bývá také cele integrován do battle management  systému digitálního bojiště  typu  C4ISR, takže pro centrálu mají zásadní význam při tréninku celých formací vojenských vozidel, kdežto pro dílčí vozidlo mají podobný význam jako avionika u letadla. 

Zdroje

https://www.militaryaerospace.com/communications/article/16708318/vetronics-for-the-future-combat-system

https://militaryembedded.com/radar-ew/rugged-computing/managing-next-generation-open-standard-vehicle-electronics-architectures 

https://www.saab.com/products/vehicle-electronics-solutions

https://www.curtisswrightds.com/products/computing/systems/program-specific/vetronics.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pokud jsme jediní, kdo se může ptát, pak je to naše povinnost.
NatGeoTV