VP-11

Light MRAP vehicle
Čínské víceúčelové vozidlo standardu MRAP

Čínské víceúčelové vozidlo VP11 navrhl čínský hlavní zbrojař Norinco někdy po 2014, představeno bylo až 2018. Jde o lehké čtyřkolové vozidlo splňující standardy MRAP. Konstrukce se snaží poskytovat více ochrany proti výbušninám, než jen proti palbě. Také se snaží být více pohyblivý, než západní těžkotonážní MRAP vozidla. Návrh je rozložen do plochy, aby měl těžiště co nejníže.

Balistická ochrana splňuje standard STANAG 4569 Level 1, může být snadno přidán pancíř na level 2. Podlaha vydrží výbuch miny až do ekvivalentu 10 kg TNT (level 3).

Vyrábí se pro něj zbraňová stanice UW1 pro lehký kulomet.

Vozidlo je na Čínu docela dost pohyblivé, s max rychlostí 120 km/h, s nezávislým zavěšením kol pro terén. Navíc je VP11 docela vysokokapacitní, převeze totiž celkem 8 vojáků včetně dvojčlenné obsluhy.

Výbavou je klimatizace, komunikační systém, GPS, centrální huštění pneumatik, řidičův noktovizor, a elektrooptické pozorovací zařízení.

Jak zejména nová vojenská vozidla Číny stále podléhají určitému stupni utajování, není o něm bohužel známo více.

Specifikace

délka 5,3 m; posádka 1+7; rychlost 120 km/h; dojezd ?? km;

Zdroj

http://www.army-guide.com/eng/product5288.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

V Německu předmět není způsobilý patentové ochrany, pokud jej odborník mohl vytvořit, aniž byl vynálezecky činným. Teprve výkon vzdálený průměrnému odborníkovi zaslouží odměny v podobě udělení ochrany.
Karel Čada