VAB Mark 3 (Arquus)

Francouzské šestikolové bojové vozidlo

Francouzská společnost Arquus (dříve Renault Trucks Defense) v roce 2012 odhalila novou verzi vozidla VAB, Mark 3. Vozidla VAB jako Véhicule de l'Avant Blindé mají ve francouzské armádě dlouhou tradici od roku 1976. Od té doby jich bylo vyrobeno přes 5000, a slouží jako základní drobný transportér pěchoty ve více než 15 zemích. Zúčastnila se konfliktů čtyř kontinentů, v poslední době v Kuvajtu, na Pobřeží Slonoviny, v Jugoslávii a Čadu.

VAB Mk.3 má sloužit jako APC, IFV, ambulance, průzkumné a návodčí vozidlo, nosič minometu nebo velitelské stanoviště.

Mark 3 z roku 2012 může nést většinu zbraňových věží do ráže kanónů 30 mm. Dále má kulomet ráže 7,62 mm a čtyři vrhače kouřových granátů. Možné doplňky jsou dvě protitankové řízené střely, sada klecového pancíře a vyprošťovací naviják. Všechny zbraně a pozorovací systémy jsou operovány dálkově z vnitřku vozidla. Vozidlo je vybaveno inovativní sadou komunikační techniky Battlenet Inside od Renaultu. Samozřejmostí je noční vidění, centrální dohušťování pneumatik a automatické hašení požárů uvnitř vozidla.

Mk3 dědí původní rozložení vozidla s motorem vpředu, posádkou uprostřed a výsadkem vzadu. Výsadku slouží boční dveře po každé straně vozu a hlavně zadní dvoukřídlé dveře s vyloďovací rampou operovanou hydraulicky vozidlem. Vozidlo je operováno tříčlennou posádkou a veze sedmičlenný výsadek.

Hmotnost celého vozidla vzrostla z 13 na 20 tun. Je to dáno 6x6 konfigurací podvozku oproti 4x4 a přidanými pláty pancíře, které poskytují balistickou ochranu na úrovni STANAG 4569 Level 4. Vozidlo také splňuje protiminovou ochranu posádky MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected). Kostra je z válcované oceli a přidán je pancíř Mexas. Užitná zátěž činí 7,5 tuny.

Pohonem je vznětový motor Renault DXi7 s výkonem 400 koňů a sedmistupňovou automatickou převodovkou. Maximální rychlost vozidla po silnici činí 105 km/h, vůz může překračovat 1 m široké příkopy a zdolá půl metru vysokou překážku. VAB je plně obojživelné poháněné vodou záďovými tryskami. Vzdušně je přepravitelné pomocí letounů C-130 Hercules a Airbus A400M.

Specifikace

Uvedeno 2012; hmotnost 20 t; délka 6,7 m; posádka 3+7; rychlost 105 km/h; dojezd 890 km;

Zdroje

https://www.arquus-defense.com/vab-mk-3

http://www.military-today.com/apc/vab_mk3.htm

https://www.armyrecognition.com/french_army_france_wheeled_armoured_vehicle_uk/vab_mark_mk_3_mk3_wheeled_armoured_vehicle_personnel_carrier_technical_data_sheet_specifications.html

https://en.wikipedia.org/wiki/V%C3%A9hicule_de_l'Avant_Blind%C3%A9

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Strašidelné události se jen velmi těžko vyšetřují. Už svojí povahou jsou prchavé a neuchopitelné.
A. C. Clarke