Uran-9

Uran-9
Unmanned combat ground vehicle (UCGV)
Ruský bojový robot

Uran-9 je pásový bezposádkový bojový robot vyprodukovaný koncernem Kalashnikov a je nabízen pro export. Dá se použít jako samostatná ozbrojená průzkumná a protiteroristická jednotka.

Je vyzbrojen 30 mm kanónem 2A72 mod ABM M30-M3, spřaženým 7,62 mm kulometem a čtyřmi protitankovými řízenými střelami Ataka. Věž lze z boku osadit také jednorannými raketomety RPO-A Šmel. Pro leteckou ochranu střelami země-vzduch krátkého dosahu 9K33 Igla. Má digitální systém řízení palby, noční / denní kameru s TV výstupem, IR senzory, laserový dálkoměr. Robotickou platformu lze přizpůsobit samozřejmě pro jiné druhy zbraní.

Hmotnost po zuby ozbrojeného vozidla je 12 tun, pohání ho nafťák s výkonem 300 kW přičemž silniční rychlost mu udílí 35 km/h, což není hrozné. Při dojezdu 200 km. Dle údajů výrobce může robot vést bojovou činnost na 5 km ve dne a na 3,5 km v noci.

Nasazení v Sýrii a předvedení robotů v akci neznamenalo sice úplnou katastrofu, ale ukázal se nedostatek v nutnosti přímé viditelnosti na robota z kontrolního stanoviště, na čemž budou muset rusáci ještě zapracovat. Sám ústřední vědecký tým kritizoval schopnost ovládání robota na 300 až 500 m v zastavěném prostředí, přitom v otevřené krajině a při přímé viditelnosti, mu nedělá problém 4000 m.

Ukázal se také problém se synchronizací času, kdy kanón zahajoval palbu s časovým zpozděním a PTŘS vystřeloval nekoordinovaně, že to vypadalo, jako by se zbláznil. Ještě že nestřílel všemi směry, aby se to dalo považovat za sabotáž.

Senzorový stožár je sice dobrý, ale nestabilizovaný. Přesnou palbu potom lze vést pouze při zastavení vozidla. Vozidlo sice ani ne do 2 km dovede identifikovat friend-or-foe, ale obrazovka operátora je pouze monochromatická a nízkorozlišující, takže chudák operátor asi má v boji jenom s tím co dělat. Jako statické pozorovací vozidlo s vysokým stožárem se senzorovou hlavou je v kopcovitém a zakeřeném prostředí Ruska a Ukrajiny výborný. Zlí jazykový by řekli, já vím, robot je ještě v testovací fázi, ale že už jde o další ruský aušus.

Zdroje

https://www.armadninoviny.cz/ruska-armada-zavedla-do-vyzbroje-bojove-roboty-uran-9.html

https://www.army-technology.com/projects/uran-9-unmanned-ground-combat-vehicle/

https://nationalinterest.org/blog/buzz/russias-uran-9-robot-tank-went-war-syria-it-didnt-go-very-well-40677

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Velmi špatné počasí velmi nepříznivě ovlivňuje volební účast a sice bohužel ne stejně pro všechny volební skupiny.
Žantovský nad brexitem