UMTAS / Mizrak-U

Anti-tank missile
Turecká protitanková řízená střela

Jak název (Uzun Menzilli Tanksavar Sistemi) napovídá, Umtas je někdy přezdíván tureckým Hellfire. Vyrábí ho turecký Roketsan a to primárně pro jejich předělanou starou Mangustu v nový vrtulník T129 ATAK. Vzhledem k tomu, že střely Umtas lze použít i na americkém vrtulníku AH-1W Cobra a SH-60 Sea Hawk, podobnost s Hellfirem nebudou jen poudačky kayserických stařenek. Umtas může být upraven pro útočné bezpilotní letouny, lehká vozidla a námořnictvo.

Pokyn Turkey's Undersecretariat for Defence Industries k vývoji něčeho takového byl udělen 2005 a již 2015 byly první Umtasy na mezinárodní výstavě.

Pojďme ale k helikoptérám, kde rakety UMTAS zažívají největší slávu. Střely Umtas vážící 37,5 kg jsou na vrtulníky montovány na pylony po čtyřech kusech podobně jako jejich všechny světové konkurenty. Střely jsou naváděny infračervenou elektrooptikou, neustále tedy sledují obraz přibližujícího se cíle, ovšem obraz ve vlnové délce EM spektra posunutým do tepelné krajiny lidskému oku neviditelné. Jako pokročilá střela dneška má schopnost získat zaměření (lock-on) před výstřelem nebo až po něm. Pak nastupuje na scénu radiofrekvenční datalink, jímž operátor po výstřelu  v módu fire-and-update stvrzuje zaměření na případný cíl. Lze tak tedy do jisté míry vyhledávat a ničit tanky ukryté za kopci nebo vůbec cokoli za překážkami pomocí druhého typu hlavice, která je tříštivá (High Explosive Blast Fragmentation).

Jde tedy o fire-and-forget řízenou střelu vyzbrojenou tandemovou kumulativní hlavicí schopnou zničit těžce pancéřovanou hrozbu na vzdálenost 8 km. Tandemovost se zde uplatňuje vůči klecovému nebo reaktivnímu pancíři.

Raketa k letu využívá tuhé palivo. Z pohledu necitlivé munice se u Umtasu jedná o necitlivost k požáru paliva a k zásahu puškovou střelou.

2016 byly Tureckým “under sekretariátem obrany” zadány projekty na vyzbrojení nových pěchotních vozidel Turecka Pars a Kaplan protitankovými řízenými střelami Umtas.

Specifikace

Hmotnost 37,5 kg; délka 1,8 m; průměr 16 cm; dostřel 500 m až 8 km;

Zdroje

Oficiální:
https://www.roketsan.com.tr/en/product/umtas-long-range-anti-tank-missile-system/

https://www.defenseworld.net/news/25895/Turkish_Forces_to_get_UMTAS_Missiles_Equipped_Anti_tank_vehicles_in_2020#.Xz2HpZVS9zE

https://www.army-technology.com/projects/umtas-long-range-anti-tank-missile-system/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Odvaha je matkou pokroku.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren