Typhoon (Ural)

Multi-functional, modular armored MRAP vehicle
Ruské dobře chráněné střední MRAP vozidlo pěchoty

Nejen Kamaz ale také i Ural má svoje víceúčelové MRAP vozidlo Typhoon od roku 2014. Název není náhodný, obě automobilky Kamaz i Ural (dnes GAZ) mají za cíl vytvořit společnou a velmi rozsáhlou rodinu nových ruských vozidel. Ta mají být využívána jako přepravní pro personál, také hlídková, velitelská, komunikační, pro radiologický protichemický průzkum.

Varianty mají shodně tříčlennou obsluhu řidičů a vezou 14 nebo 16členný výsadek. Na střeše mohou vozidla nést vzdáleně ovládané zbraňové stanice pro kulomety do ráže 14,5 mm.

Na ocelové kostře sedí pancéřová slupka z kompozitního pancíře ze sklolaminátu a ocelo-keramického pancíře. Ochrání tak posádku před zbraněmi do ráže 14,5 mm (STANAG 4596 Level 4), a protiminová podlaha by měla odolat výbuchu bomby ekvivalentu 8 kg TNT. 

Jde o šestikolová vozidla s vznětovým motorem JAMZ-5367 s automatickou převodovkou poskytující dohromady velký výkon 450 koňů.

Specifikace

Hmotnost: 24 t; délka: 8,47 m; posádka: 3+16; rychlost 105 km/h; dojezd 1200 km;

Zdroje

https://military.wikia.org/wiki/Ural_Typhoon

https://www.armyrecognition.com/russia_russian_army_wheeled_armoured_vehicle_uk/typhoon-u_ural-63095_ural_63095_typhoon_multi-purpose_armoured_truck_technical_data_sheet_pictures_video.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pesimismus je nedostatek informace a optimismus taky.
Fr. Koukolík