Typhoon MRAP rodina (Kamaz)

Typhoon (AFV, MRAP)
Rodina ruských minám odolných transportérů

Vozidla Typhoon jsou výsledkem spolupráce snad 120-ti ruských firem ba i univerzit, které si společným úsilím vzaly za cíl vyvinout jednotnou platformu nových ruských kolových MRAP vozidel. Do výzbroje se začaly zařazovat 2014. Jde o šesti i čtyřkolová vozidla vzhledu náklaďáků i obrněných transportérů pěchoty.

Jejich role na bojišti je především transport personálu, ale díky vysoké modularitě a modulům speciálního vybavení jsou zamýšlena také jako nosiče protileteckých systémů, artilerie, nosiče UAV a servisní techniky.

Všechna vozidla Typhoon užívají stejnou rodinu motorů, podvozků a stejné informační / komunikační systémy. Všechna mají zvýšenou odolnost vůči minám, jíž je docilováno klasickým dnem tvaru V, kompozitním pancířem a energii nárazu pohlcujícími sedadly. Ochrana vozidel Typhoon podle standardu NATO STANAG 4569 by spadala do odolnosti do ekvivalentu 8 kg TNT. Kompozitní keramicko-ocelový pancíř a neprůstřelná skla poskytují ochranu proti průbojnému střelivu do ráže 14,5 mm.

Všechna vozidla rovněž mohou mít instalována kulomet na vzdáleně ovládané zbraňové stanici a všechna mají střešní poklopy pro nouzové opuštění. Po obvodu vozidel je systém kamer pro 360-ti-stupňový přehled nejen obsluhy ale i transportu. Obytné prostory mají CBRN ochranu v podobě vzduchotěsných komor, přetlakového a filtračního systému.

Z dosud využívaných variant vozidel jmenujme Kamaz Typhoon (č.#) a Ural Typhoon (č.#), které se liší obojživelností, počtem náprav, typem nákladu, počtem vojáků ve výsadku, či dokonce 30 mm kanónem.

Pro udělání si obrázku o specifikacích: Čtyřkolová varianta má max. rychlost 105 km/h a max. dojezd 1200 km.

Zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/Typhoon_(AFV_family)

https://www.army-technology.com/projects/kamaz-63969-typhoon-mrap-armoured-vehicle/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Smrt je milosrdná a nesnesitelné je pouze umírání. Naštěstí většinou netrvá věčně.
Základní poznatek z vlastních NDE, DigCest