Trojan AVRE

Armoured Vehicle Royal Engineers
Britské ženijní vozidlo

Trojan Armoured Vehicle Royal Engineers je hlavní ženijní vozidlo britské armády. Je používáno k ražení cesty minovými poli, stejně jako k ostatním úlohám ženistů, jako provádění výkopů, přemisťování překážek, rovnání povrchu přistávacích drah, aj. Svůj název má odvozen od slavného britského transportéru Trojan FV432 z let šedesátých. Ve službě armády je od roku 2007.

Konstrukčně vychází ze současného, ikdyž rychle zastarávajícího tanku Challenger 2. Stručně podáno je to tank s pluhem. Nemá hlavní výzbroj a na místo zbraňové věže přišla mohutná hydraulická paže bagru (rypadla, exkavátoru). Vyzbrojen je sekundární zbraní čistě pro obranné účely - kulometem ráže 7,62 mm.

Pro účely rychlého odminování za sebou táhne britské odminovací zařízení Python. Jde o obdobu amerického a ruského odminování bleskovicí. Python spočívá na hadicích naplněných balíky výbušiny, které jsou vrhány do minového pole a po dopadu vybuchnou, čímž utvoří vyčištěnou cestu 7 m širokou a 230 m dlouhou.

Britské Trojany byly nasazeny 2009 v Afgánistánu na odstraňování přísilničních bomb.

Vozidlo Trojan je stejně masívní jako původní tank. Váží 62 tun, jede maximálně 60 km/h, což je kupodivu dost, s operačním dojezdem 450 km. Pohání ho vznětový motor Perkins CV12 o výkonu 1200 koňů. Posádkou jsou mu tři operátoři chránění CBRN systémem tanku před účinky zbraní hromadného ničení.

Zdroje

https://web.archive.org/web/20100212001237/http://www.army.mod.uk/equipment/engineering/1497.aspx

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bagr

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Mít největší kladivo neznamená trefit každý hřebík.
Obama