Tornado-U

Tornado-U  je  novým vojenským náklaďákem  Ruska. Nejde o militarizovaný truck předělaný z původně civilního komerční stroje,  ale přímo o prvoplánově vojenský náklaďák vyvinutý pro těžké pracovní podmínky. 

Jako novější zástupce dlouhé řady ruských  trucků Ural,  je na první pohled objemnější a schopnější.  Je konstruován trvale vézt maximální zatížení těžkým terénem, jako jsou bažiny a písečné duny. 

Maximální hmotnost naloženého vozidla je 30 tun,  z čehož kapacita nákladů je 16 tun. Bude používán také jako tahač houfnic  maximální hmotnosti 20 tun. Stroj je rozpohybován vícepalivovým  vznětovým motorem  o výkonu 440 hp,  který žene Tornádo-U  silniční rychlostí  100 km/h. Prý jedině ruská armáda bude v něm mít stroj schopný pracovat z extrémních veder i v mrazu a také ve výškách do 4000 m. 

Ocelová kabina pojme dva řidiče a dva pasažéry a může být ochráněna kompozitním pancířem  na nejběžnějším stupni ochrany vojenských vozidel,  tedy na úrovni STANAG 4569 level 2,  vůči útočným  puškám a střepinám dělostřelectva. 

Zdroje

https://en.topwar.ru/112117-tornado-u-armeyskiy-avtomobil-povyshennoy-gruzopodemnosti.html

https://www.armyrecognition.com/weapons_defence_industry_military_technology_uk/development_of_russian_ural_tornado-u_truck_is_at_final_stage.html 

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Kdo umí předstírat, ten dokáže vládnout.
pořekadlo sicilské mafie